14 Սեպտեմբեր 2010 - 14:00 AMT
«Փառատոնի ստեղծման գաղափարը ծագեց լայն հասարակայնությանը հայկական ավանդական խոհանոցը ներկայացնելու ցանկությունից»,- սեպտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է «Հայկական խոհանոցի ավանդույթների պահպանում և զարգացում» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Սեդրակ Մամուլյանը:
Նա նշել է, որ անցյալ տարվա խորովածի փառատոնի արդյունքներն իրեն ապշեցրել են, քանի որ հայտնաբերվել են խորովածի պատրաստման նորագույն տեխնոլոգիաներ, նոր համադրություններ և ձևավորումներ: «Դա տուրիզմի զարգացման և ազգային խոհանոցային ավանդույթների վերածնման նոր փուլ է»,- նշել է Սեդրակ Մամուլյանը` ընդգծելով, որ այդ ոլորտում նախատեսվում է նաև այլ ծրագրեր անցկացնել` ուղղված հայկական խոհանոցի մոռացված բաղադրատոմսերի հայտնաբերմանն ու զարգացմանը, ինչը նույնպես խթանում է Հայաստանում տուրիզմի զարգացմանը:
«Նման փառատոններն ու այլ մշակութային ծրագրերը համապատասխան ենթակառույցների զարգացմանը զուգահեռ պետք է տուրիստներ գրավեն դեպի Հայաստան և նպաստեն տուրիզմի զարգացմանը: Մեր խորովածի փառատոնը կլինի լավագույնն աշխարհում»,- ընդգծել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Խորովածի փառատոնում իրենց վարպետությունը կցուցադրեն ինչպես պրոֆեսիոնալ խոհարարներ, այնպես էլ խոհարարությամբ սիրողական զբաղվողներ, ինչպես նաև զանազան կազմակերպությունների ու ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ: Յոթ անվանակարգերի հաղթողները հուշանվերներ և դիպլոմներ կստանան:

14 Сентябрь 2010 - 14:00 AMT
“Идея создания фестиваля шашлыка возникла в связи с желанием представить традиционную армянскую кухню широкой общественности”,- сказал руководитель общественной организации “Сохранение и развитие традиций армянской кухни” Седрак Мамулян на пресс-конференции 14 сентября.
Он отметил, что результаты прошлогоднего фестиваля шашлыка поразили его, поскольку были выявлены новейшие технологии, сочетания и украшения шашлыка. “Это новый этап развития туризма и возрождения национальных кулинарных традиций”,- отметил Седрак Мамулян, подчеркнув, что в этой области планируется проводить и другие программы, направленные на выявление и развитие забытых рецептов армянской кухни, что также стимулирует развитие туризма в Армении.
“Подобные фестивали и другие культурные программы, наряду с развитием соответствующих инфраструктур, должны привлекать туристов в Армению и помочь развитию туризма. Наш фестиваль шашлыка будет лучшим в мире” – подчеркнул начальник управления туризма и территориального экономического развития министерства экономики Армении Мехак Апресян.
В фестивале шашлыка свое мастерство будут демонстрировать как профессиональные повара, так и любители, а также представители различных организаций и национальных меньшинств. Победители в семи номинациях получат памятные подарки и дипломы.