Արդեն երկու տասնամյակ է, ինչ ԼՂՀ-ն իր անկախության «պատանդն» է: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, Արցախի Հանրապետությունն ունի պետության բոլոր անհրաժեշտ ատրիբուտները, բայց մինչ օրս Հայաստանը չի ճանաչել նրա անկախությունը: «Ավելին, հայկական ղեկավարության ջանքերի շնորհիվ ԼՂՀ-ն դուրս է մղվել ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացից»,- ընդգծել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը: Նա անդրադարձել է նաև Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման վաղաժամության վերաբերյալ իշխանությունների փաստարկներին` տալով հռետորական հարցն այն մասին, թե արդյոք երբ է վրա հասնելու ԼՂՀ անկախության ճանաչման պահը:
«Ես իմ բոլոր գործընկերներին կոչ եմ անում «Ժառանգություն» կուսակցության կողմից ներկայացված օրինագծի քննարկման ժամանակ միաձայն քվեարկել Արցախի անկախության ճանաչման օգտին»,- նկատել է նա:

14 September 2010 - 14:03 AMT
For over 2 centuries, NKR has been a “hostage” to its independence, the head of Heritage parliamentary group Stepan Safaryan believes.
“The Republic of Artsakh has all the necessary attributes of a state, yet up till now Armenia has failed to recognize its independence. Moreover, NKR was forced out of Karabakh issue negotiations through the efforts of Armenian authorities,” Safaryan stated at the sitting of Armenian National Assembly (RA NA).
Condemning Armenian authorities’ argumentation on prematurity of Karabakh independence recognition, the head of Heritage parliamentary group called on RA NA members to vote for recognition of NKR independence