Արդեն երկու տասնամյակ է, ինչ ԼՂՀ-ն իր անկախության «պատանդն» է: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, Արցախի Հանրապետությունն ունի պետության բոլոր անհրաժեշտ ատրիբուտները, բայց մինչ օրս Հայաստանը չի ճանաչել նրա անկախությունը: «Ավելին, հայկական ղեկավարության ջանքերի շնորհիվ ԼՂՀ-ն դուրս է մղվել ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացից»,- ընդգծել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը: Նա անդրադարձել է նաև Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման վաղաժամության վերաբերյալ իշխանությունների փաստարկներին` տալով հռետորական հարցն այն մասին, թե արդյոք երբ է վրա հասնելու ԼՂՀ անկախության ճանաչման պահը:
«Ես իմ բոլոր գործընկերներին կոչ եմ անում «Ժառանգություն» կուսակցության կողմից ներկայացված օրինագծի քննարկման ժամանակ միաձայն քվեարկել Արցախի անկախության ճանաչման օգտին»,- նկատել է նա:

14 Сентябрь 2010 - 14:03 AMT
Уже два десятилетия, как НКР является “заложником” своей независимости. Об этом в ходе заседания в НС РА заявил глава фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, Республика Арцах обладает всеми необходимыми атрибутами государства, но до сих пор ее независимость не признана Арменией. “Более того, благодаря усилиям армянского руководства НКР был вытеснен из переговорного процесса по карабахскому урегулированию”, – подчеркнул глава фракции “Наследие”. Он также обратился к аргументам властей о преждевременности признания независимости НКР Арменией, задав риторичный вопрос о том, когда же настанет момент для признания независимости НКР.
“Я призываю всех моих коллег во время обсуждения представленного партией “Наследие” законопроекта, единогласно проголосовать за признание независимости Арцаха”, – заметил он.