Սեպտեմբերի 14-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Բելգիայի ֆրանսախոս համայնքի միջազգային համագործակցության գլխավոր տնօրեն Ֆիլիպ Սյուինենին, որը գլխավորում է Հայաստան ժամանած Վալոնիայի եւ Բրյուսելի մի քանի տասնյակ գործարարների պատվիրակությունը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանը գոհունակություն հայտնեց տարեցտարի ակտիվացող հայ-բելգիական տնտեսական համագործակցությամբ` նշելով, որ այդ գործում իրենց լուրջ ներդրումն ունեն պարբերաբար կազմակերպվող հայ-բելգիական գործարար համաժողովները, հայ եւ բելգիացի գործարարների փոխադարձ այցելությունները:
Ֆիլիպ Սյուինենը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշեց, որ սա Բելգիայի ֆրանսախոս համայնքի գործարարների արդեն երրորդ այցելությունն է Հայաստան, եւ ամեն անգամ Երեւան ժամանող գործարարների թիվը նկատելիորեն աճում է: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի եւ Բելգիայի ֆրանսախոս համայնքի միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործունեության եւ դրա շրջանակներում համագործակցության խթանման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերին:
Նախարար Նալբանդյանի խնդրանքով` Ֆիլիպ Սյուինենը ներկայացրեց Բելգիայում տեղի ունեցող գործընթացները եւ ներքաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու ուղիները: Հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆիլիպ Սյուինենին հանձնեց ԱԳՆ մեդալ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Министр иностранных дел Эдвард Налбандян 14 сентября встретился с генеральным комиссаром международных связей Франкоязычного сообщества Бельгии Филиппом Сюиненом, который возглавляет прибывшую в Армению делегацию предпринимателей из Баллонии и Брюсселя.
В ходе встречи глава внешнеполитического ведомства Армении выразил удовлетворение армяно-бельгийским торгово-экономическим сотрудничеством, которое активизируется год за годом, отметив важную роль проведения совместных бизнес-форумов и визитов предпринимателей.
Филипп Сюинен подчеркнул, что это уже третий визит предпринимателей Франкоязычного сообщества Бельгии в Армению и с каждым разом число бизнесменов, приезжающих в Ереван, увеличивается.
В ходе встречи стороны затронули вопросы укрепления отношений между Арменией и Франкоязычным сообществом Бельгии. За вклад в дело развития армяно-бельгийских отношений Эдвард Налбандян наградил Филиппа Сюинен медалью МИД РА, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.