15 Սեպտեմբեր 2010 - 09:57 AMT
Հայաստանի ազգային արխիվը պատրաստվում է թողարկել « 1832թ. Ղարաբաղի գավառի աշխարհագիրը», որը հրատարակվելու է 2011-ին ռուսերեն լեզվով (բնագրի լեզուն): Ինչպես հայտնել է լրագրողներին Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը, այդ հետազոտությունը, որն անցկացվել է Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարի խորհրդի վիճակագրական բաժնի թղթակից-անդամ Ի. Շոպենի կողմից, դարձել է Ղարաբաղի բնակչության առաջին մարդահամարը:
«Հայաստանի ազգային արխիվը փաստաթղթեր է պարունակում սկսած 19-րդ դարից, երբ Հայաստանը մտել է Ռուսական կայսրության կազմի մեջ: Իսկ ամենավաղ փաստաթղթերը սկսվում են Շոպենի մարդահամարից»,- ասել է Վիրաբյանը:
Նրա խոսքերով, հրապարակվելու են նաև յուրաքանչյուր գյուղի տվյալները. քանի հայ և քանի մահմեդական է բնակվել Ղարաբաղի տարածքում:
«Մենք ցույց կտանք, թե որ գյուղն է եղել բնիկ հայկական, իսկ որտեղ բնակվել են Պարսկաստանից եկած ներգաղթյալները: Դա արվում է հերքելու համար ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվությունն այն մասին, թե Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չեն եղել, նրանք եկել են Պարսկաստանից Ռուսաստանի օգնությամբ».- նշել է նա:
Ղարաբաղի գավառը իր տարածքով ավելի մեծ է եղել ժամանակակից ԼՂՀ տարածքից, և նման հաշվարկով մահմեդականները Ղարաբաղի գավառում ավելի շատ են եղել: Սակայն ներկա ԼՂՀ տարածքում բնակչության մեծամասնությունը կազմել են հայերը: Աշխարհագրում նշվում են նաև մարդու ունեցվածքը, նրա ազգակցական կապերը, գործունեության տեսակը և սոցիալական խումբը, որին նա պատկանել է:
«1920-ականներին տեղի է ունեցել արխիվների վերաբաշխում, Հայաստանին վերաբերող փաստթղթերի մի մասը տեղափոխվել է Թբիլիսիից Երևան, իսկ Երևանի արխիվի մի մասը` Նախիջևան և Բաքու: Այն, որ այդ փաստաթուղթը պահպանվել է մեզ մոտ, հրաշք է»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:

Национальный архив Армении готовит к выпуску “Камеральное описание Карабахской провинции 1832 года”, который будет издан в 2011 году на русском языке (язык оригинала). Как сообщил журналистам директор Национального Архива Армении Аматуни Вирабян, данное исследование, произведенное членом-корреспондентом Статистического отделения Совета Министра внутренних дел России И.Шопеном, стала первой переписью населения в Карабахе.
“Национальный архив Армении содержит документы, начиная с 19 века, когда Армения вошла в состав Российской империи. А самые ранние документы начинаются с переписи населения Шопена», – сказал Аматуни Вирабян.
По его словам, будут опубликованы данные по каждой деревне: сколько армян и сколько мусульман проживало на территории Карабаха.
“Мы покажем, какая деревня была исконно армянской, а какая состояла из переселенцев из Персии. Это делается для того, чтобы избежать дезинформации азербайджанской стороны о том, что в Нагорном Карабахе не было армян, а их завезли из Персии при помощи России», – отметил он.
Карабахская провинция по своей территории была больше современной Нагорно-Карабахской республики, и при таком учете мусульман в Карабахской провинции было больше. Однако на территории нынешней НКР большинство населения составляли армяне. В переписи указывается также имущество, которым владел человек, его родственные связи, род деятельности и социальная группа, к которой принадлежал человек.
“В 1920-х годах было произведено перераспределение архивов, часть документов, относящихся к Армении, были перевезены из Тифлиса в Ереван, а часть архивов из Еревана в Нахичеван и Баку. То, что этот документ сохранился у нас – чудо”, – сказал Аматуни Вирабян.