Ընտանեկան նպաստների առկա համակարգը չի լուծում Հայաստանում աղքատության վերացման խնդիրը: Այդ մասին խորհրդարանական նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը՝ դժգոհություն հայտնելով «Ընտանեկան նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում ուղղումներ կատարելու մասին օրինագծի վերաբերյալ: Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը չունի հստակ սոցիալական ծրագիր և ղեկավարվում է իրավիճակային լուծումներով:
«Ես կարծում եմ, որ կառավարությունը պետք է հաշվետվություն ներկայացնի սոցիալական քաղաքականության վերաբերյալ: Եթե կառավարությունը հրաժարվի դա անել, ապա բոլոր պատգամավորները պետք է ցտեսություն ասեն կառավարությանը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորը:
Իր հերթին ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը նշեց, որ կառավարության ներկայացրած օրինագիծը կհստակեցնի «Ընտանեկան նպաստների մասին» օրենքը:

Нынешняя система семейных пособий не решает вопрос ликвидации бедности в Армении. Об этом в ходе парламентских заседаний, выражая недовольство по поводу законопроекта правительства по внесению поправок в «Закон РА о семейных пособиях», заявил депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. Он отметил, что у правительства РА нет четкой социальной программы, и оно руководствуется ситуативными решениями.
«Я думаю, что правительство должно представить нам отчет о проводимой социальной политике. Если же правительство откажется от этого, то все депутаты должны сказать правительству «до свидания»,- сказал Арцвик Минасян.
В свою очередь председатель постоянной комиссии НС РА по социальным вопросам Акоп Акопян отметил, что представленный правительством законопроект внесет четкость в «Закон о семейных пособиях».