15 Սեպտեմբեր 2010 - 12:03 AMT
«Սարդարապատ» շարժումը առաջարկում է ձևավորել առաջնորդների խումբ` սփյուռքահայերի մասնակցությամբ, որը կհամախմբի և իր հետևից կտանի, կառաջնորդի ժողովրդին: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, առաջնորդների այդ խումբը պետք է ձևավորվի ըստ կուսակցական պատկանելության: Դրանից հետո հայ ժողովուրդը իր կամքին պետք է ենթարկի երկրի ղեկավարությանը և ձևավորի ժողովրդական իշխանություն:
«Իշխանությունները եթե փորձեն բռնություն կիրառել, ապա ժողովուրդը իրավունք ունի պաշտպանվելու: Իսկ ինչպես պետք է իշխանությունը հեռանա` բռնի ուժով, թե առանց դրա, իրենք պետք է ընտրեն ուղին», – ասել է նա:
Ժիրայր Սեֆիլյանը նշել է նաև, որ խորհրդարանական սպասվող ընտրություններին ՀԱԿ ընդդիմադիր դաշինքը և «Ժառանգություն» կուսակցությունը հազիվ թե 7-ից ավելի տեղ զբաղեցնեն խորհրդարանում ` յուրաքանչյուրը, քանի որ ներկա իշխանությունն այդ թույլ չի տա: «Ես ոչ մի սպասելիք չունեմ ՀԱԿ սպասվող հանրահավաքից, քանի որ այդ ընդդիմադիր դաշինքը սխալ մարտավարություն է վարում, այսինքն` գնում է արտահերթ կամ հերթական ընտրությունների, այն դեպքում, երբ գիտակցում է, որ ընտրությունների միջոցով ոչինչ փոխել հնարավոր չէ», – ասել է Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Նրա կարծիքով, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շատ բան է արել ընդդիմության համար, սակայն հիմա հասել է իր նման գործիչների ժամանակը, իսկ նախկին նախագահը միայն կարող է օգնել իրենց:

15 Сентябрь 2010 - 12:03 AMT
Движение “Сардарапат” предлагает сформировать группу лидеров с участием армян Диаспоры, которая мобилизует и будет вести за собой народ. Об этом на пресс-конференции заявил член инициативной группы движения “Сардарапат” Жирайр Сефилян. По его словам, данная группа лидеров не должна будет формироваться по партийной принадлежности. После этого армянский народ должен подчинить своей воле руководство страны и сформировать народную власть.
“Если власти попробуют применить насилие, то народ имеет право защищаться. Каким образом уйдет власть: с применением насилия или без – это будет их выбором”, – сказал он.
Жирайр Сефилян также заметил, что на предстоящих парламентских выборах оппозиционному блоку АНК и партии “Наследие” вряд ли удастся занять больше 7 мест в парламенте от каждой партии, так как нынешняя власть этого не допустит.
“У меня нет никаких ожиданий от предстоящего митинга АНК, так как данный оппозиционный блок ведет неправильную тактику: то есть идет на досрочные или на очередные выборы, в то время как посредством выборов невозможно ничего изменить”, – сказал Жирайр Сефилян.
По мнению Жирайра Сефиляна, лидер оппозиционного блока АНК Левон Тер-Петросян сделал много для оппозиции, однако настало время для таких деятелей как он, а экс-президент Армении может лишь им помочь.