Վլադիմիր Պուտինի Երեւան այցի ընթացքում, որը տեղի կունենա 2001 թվականի սեպտեմբերին, Հայաստանի եւ Ռուսսաստանի միջեւ կստորագրվի առաջիկա 10 տարվա առեւտրա-տնտեսական համագործակցության կոնցեպցիան: Այդ փաստաթուղթը հիմք կծառայի երկարատեւ համագործակցության ծրագրի համար: Դրա մասին «Գոլոս Արմենիի» թերթին տված հարցազրույցում հայտնեց Հայաստանում Ռուսաստանի գործերով ժամանակավոր հավատարմատար Սերգեյ Կապինոսը: Նրա խոսքերով` կստորագրվի համաձայնագրերի մի ամբողջ շարք, մասնավորապես, «Ներդրումների խրախուսման եւ փոխադարձ պաշտպանման մասին», «Զբոսաշրջիկության բնագավառում համագործակցության մասին», «Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտների եւ Հայաստանի շրջանների միջեւ համագործակցության մասին»:
Ս.Կապինոսը նշեց, որ համատեղ ձեռնարկության ստեղծման նախագծում կանոնադրական հիմնադրամի ձեւավորման համար ենթադրվում է օգտագործել Հայաստանի պարտքը ռուսական պետվարկերով: Հիշեցնենք, որ 2001 թվականի մայիսին Հայաստանի պարտքը Ռուսաստանին կազմում էր 114 միլիոն դոլար:

14 August 2001 - 18:04 AMT
В сентябре 2001 года в ходе визита Владимира Путина в Ереван будет подписана концепция торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Россией на предстоящие 10 лет. Этот документ ляжет в основу программы долгосрочного партнерства. Об этом заявил в интервью газете “Голос Армении” временный поверенный в делах России в Армении Сергей Капинос. По его словам, будет подписан целый ряд соглашений, в частности, “О поощрении и взаимной защите инвестиций”, “О сотрудничестве в области туризма”, “О сотрудничестве между субъектами Российской Федерации и областями Армении”.
С.Капинос отметил, что в проекте создания совместного предприятия для формирования уставного фонда предполагается использовать задолженность Армении по российским госкредитам. Напомним, что в мае 2001 года долг Армении перед Россией составил 114 миллионов долларов.