16 Սեպտեմբեր 2010 - 06:42 AMT
ՆԱՏՕ-ի «Հայաստան 2010» բնական աղետների հետևանքների վերացման զորավարժությունները հնարավորություն են տվել դրսևորել իրենց ուժերը և պատրաստվածությունը արտակարգ իրավիճակներում, ինչպես նաև փորձի փոխանակում կատարել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Բելառուսիա» հատուկ ջոկատի պետի առաջին տեղակալ մայոր Սեմյոն Սահակը: Նրա խոսքերով, պրոֆեսիոնալ տեսանկյունից, բելառուս փրկարարները սովորեցին աշխատել խիստ շոգի պայմաններում: «Մեր համազգեստներով փորձություն էր աշխատել նման պայմաններում: Հայ մասնագետները մեզ շատ լավ ընդունեցին և ապահովեցին անհրաժեշտ ամեն ինչով: Բելառուսից Հայաստան է եկել 9 հոգի, և մենք բոլորս առաջին անգամ ենք այստեղ: Պետք է ասեմ, որ հայ փրկարարները պատրաստված են բավական բարձր մակարդակով»,- ընդգծել է նա:
Սահակի խոսքերով, Հայաստանի և Բելառուսի միջև հետագա համագործակցությունը լիովին հնարավոր է: «2012-ին Բելառուսում տեղի կունենան նման զորավարժություններ, և դա հնարավորություն կտա Հայաստանի, ինչպես նաև այլ երկրների մեր գործընկերներին կիրառել բելառուս փրկարարների փորձը»,- ասել է նա:

16 Сентябрь 2010 - 06:42 AMT
Учения НАТО «Армения 2010» по ликвидации последствий стихийных бедствий дали хорошую практику и опыт по взаимодействию, а также позволили проявить свои силы и готовность к чрезвычайным ситуациям. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил первый замначальника спецотряда «Беларусь» майор Семен Саак. По его словам с профессиональной точки зрения белорусские спасатели научились работать в условиях сильной жары. «В наших костюмах с высоким пластом защиты было испытанием работать в подобных условиях. Армянские спасатели нас очень хорошо приняли и обеспечили всем необходимым. Нас приехало 9 человек, и мы все впервые в Армении. Я должен сказать, что армянские спасатели подготовлены на достаточно высоком уровне», – подчеркнул он.
По словам Саака, дальнейшее сотрудничество между Арменией и Беларусью вполне возможно. «В 2012 году в Беларуси пройдут аналогичные учения, и это даст возможность нашим коллегам из Армении, а также из других стран перенять опыт белорусских спасателей», – сказал он.