Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային անվտանգությանը, Հայաստան-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրում պաշտպանության բնագավառի նոր նպատակների հավելմանը, բազմազգ գործողություններին ՀՀ զորակազմերի մասնակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը բարձր գնահատեցին Հայաստանում պաշտպանական բարեփոխումների և Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացման ուղղությամբ գրանցված առաջընթացը:
ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարական հայեցակարգի համատեքստում գործընկերության ապագայի վերաբերյալ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հարցին ի պատասխան պարոն Սիմոնսը հավաստիացրեց, որ Հարավային Կովկասի գործընկերների հետ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները կշարունակեն մնալ առաջնահերթություն: Իսկ ինչ վերաբերում է գործընկեր երկրների կողմից այդ համագործակցությունն իրենց կարիքներին համապատասխանեցնելուն, ապա Հայաստանի դեպքում դա կատարվել է Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի և մի շարք այլ ենթածրագրերի միջոցով, ինչն իր բնույթով օրինակելի է: ՀՀ պաշտպանության նախարարը հատուկ ընդգծել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնի կարևորությունը և շնորհակալական խոսքեր ուղղեց Ռոբերտ Սիմմոնսին` անցած 7 տարիների ընթացքում նրա կողմից իրականացված արդյունավետ գործունեության համար, հայտնում է նախարարության մամլո ծառայությունը:

15 сентября министр обороны РА Сейран Оганян принял делегацию, возглавляемую специальным представителем генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Робертом Симмонсом. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности, прибавления новых целей в оборонной отрасли в Программе действий индивидуального партнерства Армения-НАТО (IPAP), участия воинских формирований РА в многонациональных силах. Стороны высоко оценили прогресс в области оборонных реформ и в направлении осуществления Программы.
В контексте новой стратегической концепции НАТО на вопрос министра обороны РА о будущем партнерства Роберт Симмонс заверил, что с партнерами Южного Кавказа отношения НАТО продолжат оставаться приоритетными. А что касается приведения в соответствие странами-партнерами этого сотрудничества со своими нуждами, то в случае Армении это было выполнено посредством IPAP и ряда других подпрограмм, что по своей сути является примерным. Министр обороны РА особо отметил важность должности специального представителя генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии и выразил свою благодарность Роберту Симмонсу за проведенную им эффективную работу в течение последних 7 лет, сообщает пресс-служба МО РА.