Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը օժանդակող խորհրդի երկրորդ նիստին ներկայացվեցին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գծով ընկերություննեի միության (UITE) կողմից Հայաստանում անցկացված հետազոտությունների արդյունքները: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասին տվյալները կհրապարակվեն մոտ ապագայում: Խորհուրդը որոշում ընդունեց աշխատանքային խմբերի ստեղծման մասին, որոնց գործունեության ծրագիրը կներկայացվի հաջորդ նիստի ընթացքում: Աշխատանքային խմբերը, մասնավորապես, զբաղվելու են «Կովկասի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախաձեռնություն» տարածաշրջանային կոնֆերանսի հարցերով, ինչպես նաեւ տվյալ ասպարեզի այլ արդիական հիմնահարցերով:
Նշենք, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող հայկական ձեռնարկությունների ավելի քան 38 տոկոսը զբաղվում է ծրագրային ապահովմամբ, իսկ տվյալ ճյուղի արտահանումը 2000 թվականին կազմել է 20 միլիոն դոլար:

13 August 2001 - 18:48 AMT
На втором заседании Совета по содействию развитию информационных технологий были представлены результаты исследований, проведенных в Армении Союзом компаний по информационным технологиям (UITE). Данные об информационных технологиях будут опубликованы в ближайшем будущем. Совет принял решение о создании рабочих групп, программа деятельности которых будет представлена на следующем заседании. Рабочие группы, в частности, будут заниматься вопросами региональной конференции “Инициатива информационных технологий Кавказа”, а также другими актуальными проблемами данной сферы.
Отметим, что более 38% армянских предприятий, работающих в сфере информационных технологий, занимаются программным обеспечением, а экспорт продукции данной отрасли в 2000 году составил 20 млн. долларов.