16 Սեպտեմբեր 2010 - 12:01 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը դեմ չէ ՀՀ կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը, սակայն դեմ է քվեարկելու ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին «Ժառանգության» ներկայացրած օրինագծին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակցին է հայտարարել խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը:
«ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները հայտարարել են, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն ընթանալու է միայն ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափում, այսինքն, եթե մենք այժմ ճանաչենք ԼՂՀ անկախությունը, դա դուրս կլինի բանակցային գործընթացի տրամաբանությունից և էապես կբարդացնի ՄԽ աշխատանքը: Ճիշտ է, եթե ինչ-որ պատճառներով Մինսկի գործընթացը փակուղի մտնի, ապա մենք չենք բացառում օրինագծի ընդունումը»,-ասել է Սաֆարյանը:
Նա նշել է նաև, որ անձամբ ինքը դեմ չէ այս օրինագծին: «Սակայն այս պահի դրությամբ օրինագծի արտահերթ քննարկումը նպատակահարմար չէ: Կարելի է այն թողնել ԱԺ մեծ օրակարգում, հետո վերադառնալ քննարկման»,-ասել է Սաֆարյանը:

16 September 2010 - 12:01 AMT
Secretary of Prosperous Armenia parliamentary group Aram Safaryan said that the group supports recognition of NKR’s independence, but it will vote against the bill submitted by Heritage parliamentary group on recognition of NKR’s independence.
“The OSCE Minsk Group’s Co-Chair countries stated that the Karabakh conflict settlement will proceed only within the OSCE Minsk Group format. And if we recognize NKR’s independence now, it will be out of the negotiation process logics and will considerably complicate the OSCE Minsk Group’s activity. However, if the Minsk Group reaches a deadlock due to some reasons, we do not exclude the possibility of the bill’s adoption,” Safaryan told a PanARMENIAN.Net reporter in the parliament.
He added that he is not against the bill personally. “However, the extraordinary discussion of the bill is inexpedient now. It can remain on the NA agenda to be discussed later,” concluded Safaryan.