17 Սեպտեմբեր 2010 - 06:26 AMT
«Հայկական կողմերի, ես նկատի ունեմ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի, դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում շատ պարզ է»,- հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, նա հիմնվում է օրենքի գերակայության և միջազգային իրավունքի վրա: «Ղարաբաղը մտել է Ադրբեջանի կազմի մեջ 1921թ. կոմկուսի մարմիննների որոշմամբ: ԼՂ ժողովուրդը երբեք չի հաշտվել այդ որոշման հետ: 1988-ին սկսվեց ղարաբաղյան շարժումը, իսկ հետո հանրաքվե անցկացնելու միջոցով ԼՂ-ն միակողմանի կարգով ինքնորոշում ստացավ: Նույնիսկ եթե մինչև վերջին ժամանակները խոսում էին, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը հակասում է տարածքային ամբողջականության իրավունքին, ապա Հաագայի դատարանի հայտնի որոշումից հետո, որ Կոսովոյի անկախության միակողմանի հռչակումը չի հակասում միջազգային իրավունքի նորմերին, ամեն ինչ իր տեղն ընկավ»,- նշել է ՀՀ նախագահը: Միաժամանակ ասել է, որ հենց այդ պատճառով Ալմաթիում ԵԱՀԿ նախարարների գագաթնաժողովում այս տարի հստակ հայտարարվել է, որ երեք սկզբունքները, որոնց հիման վրա բանակցություններ են վարվում` ուժի կամ պատերազմի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ազգերի ինքնորոշման իրավունք, հավասար են: «Մենք հուսով ենք, որ վերջապես, կհանգենք վերջնական արդար լուծման: Եթե մենք ելնեինք նրանից, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծում չունի, մեզ համար, առաջին հերթին ԼՂ ժողովրդի համար, շատ դժվար կլիներ ապրելը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Մեկնաբանելով այն, որ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների վրա ազդեցություն է ունենում, առաջին հերթին Ադրբեջանը, և կա արդյոք այլ ուղի փակ շրջանից դուրս գալու համար, որը 16 տարիների ընթացքում թույլ չի տալիս լուծել հակամարտությունը, ՀՀ նախագահն ասել է. «Գիտեք, ես այդ շրջանագիծը փակ չէի համարի, չէ որ ամեն դեպքում բանակցությունները շարունակվում են: Այո, նրանք շատ դժվար են ընթանում, բայց ավելի լավ է վատ խաղաղություն, քան պատերազմ: Եթե կան բանակցություններ, ապա կա նաև վերջնական արդյունքի հասնելու հնարավորություն»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը, գրում է «Պրոֆիլ» ամսագիրը:

17 Сентябрь 2010 - 06:26 AMT
“Позиция армянских сторон – я имею в виду Армению и Нагорный Карабах в вопросе урегулирования карабахского конфликта очень проста”, – заявил президент Армении Серж Саргсян. По его словам, она базируется на верховенстве закона и международного права. “Карабах был включен в состав Азербайджана решением органов Компартии в 1921 году. Народ Нагорного Карабаха никогда не соглашался с таким решением. В 1988-м началось карабахское движение, а потом путем проведения референдума Нагорный Карабах самоопределился в одностороннем порядке. Даже если до недавних времен кто-то говорил, что право народов на самоопределение противоречит другому основополагающему праву – целостности территорий, то после известного решения Гаагского суда о том, что одностороннее провозглашение независимости Косово не противоречит нормам международного права, все встало на свои места”, – отметил президент Армении. При этом он заметил, что именно поэтому на министерском саммите ОБСЕ в Алма-Ате в этом году было четко заявлено, что три принципа, на основе которых ведутся переговоры – неприменение силы или угроза силой, территориальная целостность и право наций на самоопределение, – равны между собой. “Мы очень надеемся, что в конце концов, придем к окончательному справедливому решению. Если бы мы исходили из того, что решения нет, нам – и в первую очередь народу Нагорного Карабаха – было бы очень тяжело жить”, – заметил Серж Саргсян.
При этом комментируя то, что на отношения Турции с Арменией оказывает влияние, в том числе, Азербайджан и есть ли какой-либо пути, чтобы разорвать замкнутый круг, который не дает решить карабахский конфликт в течение 16 лет, глава армянского государства сказал: “Вы знаете, я не считал бы этот круг замкнутым, ведь все-таки переговоры продолжаются. Да, они идут очень тяжело, но любой худой мир лучше, чем война. Если есть переговоры, есть и возможность добиться окончательных результатов”, пишет украинский журнал “Профиль”.