17 Սեպտեմբեր 2010 - 10:43 AMT
Սեպտեմբերի 19-ին Ծիծեռնակաբերդում տեղի կունենա բողոքի հանրահավաք՝ Սուրբ Խաչում կայանալիք թուրքական շոուի դեմ
Սեպտեմբերի 19-ին Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ կմատուցվի պատարագ և կկայանա բողոքի հանրահավաք՝ ընդդեմ Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ տաճարի շուրջ թուրքական կառավարության կողմից ձեռնարկվող քարոզչական գործողությունների: Միջոցառման նախաձեռնողն է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը:
Սեպտեմբերի 19-ին Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում վերջին 95 տարում առաջին անգամ կմատուցվի պատարագ: Խոստումներին հակառակ, թուրքական կառավարությունը թույլ չտվեց խաչ տեղադրել եկեղեցու գմբեթին, այն տեղադրվել է մուտքի մոտ: Պատարագին մասնակցելուց հրաժարվել են Էջմիածինը ու Կիլիկիո կաթողիկոսությունը, Երուսաղեմի պատրիարքությունը, Սփյուռքի բազմաթիվ կազմակերպություններ: Պատարագը կմատուցի ՀԱԵ Պոլսո պատրիարքի փոխանորդ Արամ Աթեշյանը:

19 сентября у памятника жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде состоится литургия и акция протеста против турецкого шоу в храме Св.Креста на острове Ахтамар в Ване. Инициатором мероприятия является музей-институт Геноцида армян.
19 сентября в храме Св.Креста на острове Ахтамар в Ване будет отслужена первая за 95 лет литургия. Вопреки обещаниям, турецкое правительство не разрешило установить крест на куполе храма, он прислонен к дверям. От участия в литургии отказались Эчмиадзинский и Киликийский Престолы Армянской Апостольской церкви, Иерусалимский патриархат, многочисленные организации в Диаспоре.