8 August 2001 - 18:56 AMT
«ԱՐՄԵՆԹԵԼԻ» ՂԵԿԱՎԱՐԸ ՊՆԴՈՒՄ Է, ՈՐ ՀԵՌԱԽՈՍԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆԻՑ ՕԳՏՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՐՈՊԵԱՎԱՐՁԻ ԿԻՐԱՌՈՒՄԸ ԱՆԽՈՒՍԱՓԵԼԻ Է
Հայաստանում հեռախոսայի ծառայությունից օգտվելու համար րոպեավարձի կիրառումը սեպտեմբերին անխուսափելի է: Այդ մասին Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը տրված հարցազրույցում հայտարարել է «ԱրմենԹել» հեռահաղորդակցության ընկերության գործադիր տնօրեն Նիկոս Գեորգուլասը: Նա նշել է, որ ըստ այնմ սպասվում է միջազգային եւ բջջային կապի սակագների իջեցում: «Մինչեւ տարվա վերջ բջջային կապը կգործի Հայաստանի տարածքի 90%-ում»,- ասել է Գեորգուլասը: Նրա խոսքերով, միջազգային եւ բջջային հեռախոսային կապի ցածր սակագները կսկսեն գործել սեպտեմբերից` հեռախոսային ծառայությունից օգտվելու համար րոպեավարձի կիրառման հետ միաժամանակ: Ինչպես ընդգծել է «ԱրմենԹելի» գործադիր տնօրենը, րոպեավարձը կսկսվի 1 դրամից եւ աստիճանաբար կհասնի 8 դրամի 1 րոպեի համար:
Հիշեցնենք, որ ինչպես նախապես տեղեկացրել էր «Առկա» գործակալությունը, վկայակոչելով ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության հասարակության հետ կապերի վարչությանը, «ԱրմենԹել» ընկերության գործադիր տնօրեն Նիկոս Գեորգուլասը տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանի հետ բանակցությունների ընթացքում տվել էր սկզբունքային համաձայնություն Հայաստանում հեռախոսային խոսակցությունների րոպեավարձի կիրառման հետաձգման համար:

Внедрение в Армении поминутной платы за телефонные услуги в сентябре неизбежно. Об этом в интервью Общественному телевидению Армении заявил исполнительный директор телекоммуникационной компании “АрменТел” Никос Георгулас. Он отметил, что при этом ожидается снижение тарифов на международную и сотовую связь. “До конца года сотовая связь будет действовать на 90% территории Армении”, – сказал Георгулас. По его словам, низкие тарифы на международную и сотовую телефонную связь начнут действовать с сентября одновременно с введением поминутной платы за телефонные услуги. Как подчеркнул исполнительный директор “АрменТела”, поминутная плата начнется с 1 драма и постепенно дойдет до 8 драмов за минуту.
Напомним, что как ранее сообщало агентство “АРКА” со ссылкой на управление по связям с общественностью министерства транспорта и связи РА, главный исполнительный директор компании “АрменТел” Никос Георгулас в ходе переговоров с министром транспорта и связи Андраником Манукяном дал принципиальное согласие на отсрочку внедрения системы поминутной оплаты телефонных разговоров в Армении.