17 Սեպտեմբեր 2010 - 16:00 AMT
«Քանի որ Հայաստանի շատ քաղաքացիներ մինչ օրս շարունակում են բողոքարկել 2008թ. մարտի 1 իրադարձությունների վերաբերյալ դատավճիռները, ՀԱԿ-ը որոշել է միավորել այդ հայցերը մեկ միասնական հայցի մեջ՝ պետության դեմ»,-հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Գագիկ Ջհանգիրյանը, հաղորդում PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը ՀԱԿ-ի հանրահավաքից:
Ջհանգիրյանի հայցի առարկան, ըստ Ջհանգիրյանի, կլինի քաղաքացիների ազառ տեղաշարժվելու, խոսքի ազատության և հանրահավաքների իրավունքների խախտումը: Նա նշել է, որ մինչ հոկտեմբերի 10-ը այդ հայցը կլինի ՀԱԿ-ի բոլոր տարածքային կառույցներում, որպեսզի ցանկացողները կարողանան ստորագրվել դրա տակ, և կոչ արել բոլորին ակտիվ մասկանցել ստորագրահավաքին:
«Մենք ակնկալիքներ չունենքն Հայաստանի դատական համակարգից և կհասնենք գործի քննարկմանը եվրոպական կառույցներում»:

In view of continued appeals against sentences on March 1, 2008 events, ANC resolved to file a unified suit against the government, former deputy prosecutor general, Armenian National Congress (ANC) representative Gagik Jangiryan stated.
“Violation of citizens rights for free speech and organization of rallies will be cited as point of claim,” Jangiryan noted, urging Armenian citizens to sign the suit be found at ANC territorial structures.
“Setting no particular expectations with the Armenian legal system, we’ll strive to submit the issue for the European structures’ consideration,” ANC representative stressed, PanARMENIAN.Net journalist reported from the ANC rally.