18 Սեպտեմբեր 2010 - 09:30 AMT
Մալաթիայում նոյեմբերի 26-ից դեկտմեբերի 2-ը կայանալիք միջազգային կինոփառատոնի կազմակերպիչները որոշել են, որ փառատոնի հաղթողներին կհանձնվի «Բյուրեղյա ծիրան» մրցանակը, ոչ թե «Ոսկե ծիրան»: Այդ մասին հայտնել է Cihan թուրքական գործակալությունը:
Թուրքական «Միլիեթը» օգոստոսի 20-ի համարում գրել էր, որ Մալաթիայում տեղի կունենա «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը, որին կներակայացվի շուրջ 100 ֆիլմ: Լավագույն ֆիլմի համար մրցանակը 10 հազար եվրո է, լավագույն ռեժիսուրայի, լավագույն կանանց և տղամարդկանց դերի համար՝ 3 հազարական եվրո: Հոդվածի վերջում, ճիշտ է, նշվում էր, որ «Երևանում նույնպես անցկացվում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնը:
Այդ առնչությամբ Երևանում 2004թ. ի վեր անցնող «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի կենտրոնը հայտարարել էր, որ ընդհանուր ոչ մի բան չունի թուրքական Մալաթիայում կայանալիք փառատոնի հետ: «Մանրամասն տեղեկություններ ստանալուց հետո, մենք Թուրքիայի դեմ հայցով դիմեցիքն դատարան մեր բրենդն օգտագործելու վերաբերյալ»,-ասվում էր «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի կենտրոնի հայտարարության մեջ:

18 Сентябрь 2010 - 09:30 AMT
Организаторы международного кинофестиваля, который должен пройти в Малатии с 26 ноября по 2 декабря, решили, что победителям фестиваля будет вручен приз под названием “Кристальный абрикос”, а не “Золотой абрикос”. Об этом передает турецкое агентство Cihan.
Турецкая газета Milliyet в номере от 20 августа написала, что в Малатии с 26 ноября по 2 декабря пройдет международный кинофестиваль «Золотой абрикос», на котором будет представлено около 100 фильмов. Приз за лучший фильм – 10 тысяч евро, за лучшую режиссуру, лучшую женскую и мужскую роль – по 3 тысячи евро. В конце статьи, правда, отмечается, что «в Ереване также проводится фестиваль «Золотой абрикос».
По этому поводу, центр международного кинофестиваля «Золотой Абрикос» заявил, что кинофестиваль, проводящийся с 2004 года в Ереване, не имеет ничего общего с мероприятием, которое пройдет в турецком городе Малатия. «После получения детальной информации мы обратимся в суд с иском против Турции за использование бренда», – было отмечено в заявлении Центра кинофестиваля «Золотой абрикос».