Սեպտեմբերի 19-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիրում պատարագ է տրվել և տեղի է ունեցել բողոքի ցույց` Վանի Աղթամար կղզու Սբ Խաչ եկեղեցում տրվող պատարագի դեմ: “Այսօր Հայաստանի տարբեր հատվածներում երկու տարբեր միջոցառում է տեղի ունենում` առաջինը` թուրքական կառավարության կազմակերպած խեղկատակությունն է, իսկ երկրորդը` բողոքի ցույցն ու պատարագը: Ես պատահական չասացի` Հայաստանի տարբեր հատվածներում, քանի որ մենք տարբերություն չենք դնում Արևմտյան Հայաստանի ու Արևելյան Հայաստանի միջև”, – լրագրողներին հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության տուն-թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Միաժամանակ նա հայտնել է նաև, որ Անկարան փորձում է քարոզչության միջոցի վերածել Հայաստանի մշակութային ժառանգությունն ու հոգևոր արժեքները, ինչը Հայաստանը երբեք չի ընդունի:
Հայկ Դեմոյանը միջոցառման ընթացքում ելույթ ունենալով ասել է, որ բողոքի այս գործողությամբ Հայաստանն ուզում է ցույց տալ, որ “հայերն իրենց հիշողությունների տերերն են և ոչ մի ուժ չի կարող նրանցից խլել այդ իրավունքը”: “Այս գործողությամբ մենք Թուրքիայի կառավարությանն ենք հղում մեր ուղերձը` “Երբե’ք չմոռանալ, մի’շտ հիշել”, – նշել է նա: “Միասին” նախաձեռնողական խմբի նախագահ Հակոբ Հակոբյանն, իր հերթին, ասել է, որ այս բողոքի ցույցը 95 տարի առաջ ընդհատված պատարագի շարունակությունն է:
Միջոցառմանը մասնակցում էին մի քանի հազար մարդ, հիմնականում` երիտասարդներ, որոնք բռնել էին` “Թուրքիա’, կատարի’ր միջազգային քո պարտականությունները” և “Մեզ մեր եկեղեցին որպես պարտք մի’ տվեք” բովանդակությամբ խոսուն պլակատներ:

Сегодня у мемориала жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде в Ереване состоялась литургия и акция протеста против проведения литургии в храме Св.Креста на острове Ахтамар в Ване. «Сегодня в разных частях Армении проходит два разных мероприятия: первое – фарс, организованный турецким правительством , а второе – акция протеста и литургия. Я не случайно сказал: «в разных частях Армении», поскольку мы не делаем разницы между Западной Арменией и Восточной Арменией», – заявил журналистам директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян. При этом он заметил, что Анкара пытается превратить в средство пропаганды культурное наследие и духовный памятник Армении, что Армения никогда не примет.
При этом, выступая в ходе мероприятия, Айк Демоян сказал, что данной акцией протеста Армения хочет показать, что армяне «являются хозяевами своих воспоминаний и ни одна сила не может отобрать у них это право». “Данной акцией мы направляем послание турецкому правительству: “Никогда не забывать, всегда помнить”, – отметил он.
В свою очередь председатель инициативной группы "Миасин" Акоп Акопян сказал, что сегодняшняя акция протеста является продолжением той литургии, которая прервалась 95 лет назад.
В мероприятии приняли участие несколько тысяч человек, большинство – представители молодежи, которые несли плакаты “Турция, выполни свои международные обязательства” и “ Не давайте нам нашу церковь в долг”.