Հետխորհրդային տարածքի շուրջ 30 հայկական հասարակական կազմակերպություններ, ԶԼՄ-ներ ու ինտերնետ-ռեսուրսներ միացել են Հայաստանի անկախության օրվա շնորհավորական ուղերձին, որի նախաձեռնողն է Miasin.Ru-ն:
Շնորհավորական ուղերձում ասվում է. «Նորաստեղծ հայկական պետությունը 19 տարեկան է: 19 տարի է մեր Հայրենիքն ապրում է, աշխատում է, պայքարում է, ձգտելով պահպանել ազատատենչ Հայկ նահապետի պատգամները: Անկախության տարիները մի ժամանակաշրջան են, երբ հայ ժողովուրդը ստանձնեց Հայրենիքի համար ողջ պատասխանատվությունը:
Հայ ժողովրդի բազմահազարամյա պատմությունը պահպանել է ազատության ու օտար լծի մութ ժամանակների մասին հիշողությունը: Տևական ու ծանր էր այդ լուծը, սակայն մեր հայրերը պահպանեցին մեզ համար ազգի հարստությունը, փոխանցելով մեզ մեր հավատը, մշակույթը ու անկոտրում ազատատենչ ոգին: Պատմությունը հնարավորություն է տալիս մեզ արժանի տեղ ապահովել մեր Հայրենիքի համար համաշխարհային հանրության շրջանում, կյանքի կոչել մեր նախնիների երազանքները, վերածնել մեծ հայկական քաղաքակրթությունը: Անկախությունը չի երաշխավորում հաղթանակներ, զարգացում ու մշակույթի թռիչք:
Անկախությունը լոկ հնարավորություն է և մեր Հայրենիքի ճակատագիրը միայն մեր ձեռքերում է: Մենք հայ ենք, մենք ինքներս ենք կերտում մեր պատմությունը և մեղանից յուրաքանչյուրը պետք է իր ավանդն ունենա ներկա Հայաստանի կյանքում:

20 Сентябрь 2010 - 08:16 AMT
Более 30 армянских общественных организаций, СМИ и интернет-ресурсов постсоветского пространства присоединились к совместному поздравлению с Днем независимости Республики Армения, инициированным порталом Miasin.Ru.
В поздравлении говорится: «Новому армянскому государству 19 лет независимости! 19 лет наша Родина живет, трудится, борется, стремясь сохранить заветы свободолюбивого Айка-Наапета. Годы независимости – это время вновь армянскому народу в стране и Диаспоре взять на себя всю полноту ответственности за Родину.
Многотысячелетняя история армянского народа хранит память о временах свободы и рассвета и временах тьмы чужеземного ига. Долго и тяжело было это иго, но наши отцы берегли для нас богатство нации, сохранили и передали нам веру, культуру, несгибаемый свободолюбивый дух. И ныне история предоставляет нам возможность обеспечить Родине достойное высокое место в мировом сообществе, возможность воплотить мечты отцов, возродить великую армянскую цивилизацию. Независимость не гарантирует побед, развития и взлета культуры! Независимость лишь шанс, возможность, и только в наших руках судьба Отчизны, мы несем ответственность перед предками и потомками за реализацию этой возможности. Мы – армяне, мы сами творим свою историю и каждый из нас должен внести свой вклад в нынешнюю Армению.