Հայերն Արևմտյան Հայաստանի բնկիներն են և նրանք պետք է որոշեն` երբ և ինչպես եկեղեցական ծիսակատարություններ ացնկացնեն իրենց հողում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրման հասարակական կազմակերպության երևանյան գրասենյակի ղեկավար, ճարտարապետության պատմաբան Սամվել Կարապետյանը` մեկնաբանելով Սուրբ Խաչ եկեղեցում տեղի ունեցած պատարագը: Նրա խոսքերով, թուրքական իշխանությունները, վերականգնելով մեկ եկեղեցի, հողին են հավասարեցնում հայկական ճարտարապետության հազարավոր հուշարձաններ` ցանկանալով վերացնել այդ հողից հայերի հետքը: Նա հաղորդել է, որ 2015-ին Սուրբ Խաչը կդառնա 1100 տարեկան, և շատ կարևոր է, որպեսզի հայերն իրենք կազմակերպեն և մատուցեն պատարագ` չսպասելով թուրքական կողմի նախաձեռնությանը կամ հրավերին:
Իր հերթին, գրականագետ Վարդան Դևրիկյանն ընդգծել է, որ խաչի տեղադրման հարցը Սբ. Խաչ եկեղեցու գմբեթին նոր քննարկումներ կառաջացնի հայ հասարակության շրջանում: Նա ավելացրել է նաև, որ խաչը տեղադրվելու է հոկտեմբերի 27-ին:

20 Сентябрь 2010 - 09:44 AMT
Самвел Карапетян о литургии на Ахтамаре: Армяне сами должны решать, когда и как проводить церковные службы на своей земле
Армяне – коренные жители Западной Армении, и они должны решать, когда и как проводить церковные службы на своей земле. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель ереванского офиса Общественной организации по исследованиям армянской архитектуры (RAA), историк архитектуры Самвел Карапетян, комментируя прошедшую литургию в армянском храме Светой Крест на острове Ахтамар. По его словам, турецкие власти, восстанавливая один храм, сравнивают с землей тысячи памятников армянской архитектуры, стремясь стереть армянский след с этой земли. Историк архитектуры сообщил, что в 2015 году храму Святого Креста исполнится 1100 лет, и очень важно, чтобы в этот день армяне сами организовали и провели церковную службу в храме, не дожидаясь инициатив или приглашений турецкой стороны.
“Получается, что турецкая сторона организует шоу и приглашает нас принять в нем участие. Но мы должны защитить армянское культурное наследие. Турки освободились от коренных жителей этой земли, и теперь они пытаются освободиться от всего, что может напомнить им о том, кто там реальный хозяин ”,- сказал Самвел Карапетян.