«Առաջին հերթին ես ցանկանում եմ բոլորին շնորհավորել Հայաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ: Մենք անկախություն ստացանք, սակայն մինչ օրս չենք գիտակցում նրա կարևորություն»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը:
Ըստ Մարտիրոսյանի, Հայաստանն անկախացավ արյան գնով և «մենք պետք է ամեն ինչ անենք սերունդներին թողնելու համար հզոր և կայուն երկիր»:
Անդրադառնալով նախօրեին Սուրբ Խաչ եկեղեցում կայացած պատարագին՝ Մարտիրոսյանը նշել է, որ այդ ամենը պատահեց չարաբաստիկ հայ-թուրքական արձանագրությունների պատճառով: « Եթե չլինեին արձանագրությունները, Թուրքիան չէր կարողանա Հայաստանի հաշվին կառուցել իր արտաքին քաղաքականությունը»,-նշել է պատգամավորը: Նա հավելել է նաև, որ Թուրքիան կօգտագործի պատարագը որպես հաղթաթուղթ ոչ թե Հայաստանի, այլ Արևմուտքի հետ հարաբերություններում:
ՀԱԿ-ի հանրահավաքի մասին Արմեն Մարտիրոսյանը նշել է, որ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքում ոչ մի նոր բան չկար: «Նա վերլուծեց առկա իրավիճակը, սակայն այնտեղ չնախանշվեց արտահերթ ընտրությունների անցկացման ծրագիրը»,-ասել է նա: «Ժառանգություն» կուսակցության անդամը նշել է նաև, որ Հայաստանի ողջ քաղաքական դաշտը և բոլոր գործընթացները կողմնորոշված են դեպի 2012թ. հերթական խորհրդարանական ընտրություններ:

Проведенная накануне литургия в армянской церкви Сурб Хач на острове Ахтамар является следствием злополучных армяно-турецких Протоколов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат парламентской фракции «Наследие» Армен Мартиросян.
По словам Мартиросяна, без этих Протоколов Турция не могла бы за счет Армении строить свою внешнюю политику. «Власти Армении до сих пор не осознали свою ошибку и для этого не снимают Протоколы из большой повестки НС РА», – заметил депутат.
«Конечно, радует то обстоятельство, что спустя почти век в храме Сурб Хач на острове Ахтамар была проведена литургия, но с другой стороны мы знаем, что все это служит внешнеполитическим целям Турции, а не армяно-турецкому сближению», – заметил представитель фракции «Наследие». Он также добавил, что Турция будет использовать факт проведения литургии в качестве козыря не в отношениях с Арменией, а с Западом.
Как заметил Мартиросян, ожидания Турции из проведенной литургии не были удовлетворены на 100%, но минимальные дивиденды она для себя уже обеспечила. «А тема церкви Сурб Хач будет закрыта тогда, когда на куполе будет установлен крест и церковь станет действующей», – заметил он.