Անկախության օրվա կապակցությամբ Սերժ Սարգսյանը ԼՂՀ նախագահի հետ միասին այցելել է Եռաբլուր: ՀՀ և ԼՂՀ նախագահները ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրել ղարաբաղյան պատերազմի հերոսների շիրիմներին և անհայտ կորած զինվորի հուշարձանին:
Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, նախագահներին ուղեկցում էին ՀՀ խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ԱԱԾ ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը:
1991թ. սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանում կայացավ անկախության հանրաքվե: Քվեարկության էր դրված հետևյալ հարցը. «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ հանրապետություն Խորհրդային Միության կազմից դուրս»: Այդ հարցին դրական պատասխան տվեց հանրաքվեի մասնակիցների 94,39 տոկոսը: Հայաստանի Գերագույն Խորհուրդը 1991 թվականի սեպտեմբերի 23-ին հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեց անկախ պետություն:

В связи с Днем независимости Армении президент РА Серж Саргсян 21 сентября вместе с президентом НКР Бако Саакяном посетил Мемориал погибших героев карабахской войны “Ераблур”. Президенты возложили венки и цветы к мемориальному комплексу, а также к памятнику без вести пропавшего солдата.
Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, президентов сопровождали спикер Парламента РА Овик Абрамян, председатель КС Армении Гагик Арутюнян, глава СНБ Артур Багдасарян, руководитель аппарата президента РА Карен Карапетян.
1 сентября 1991 года в Армении был проведен референдум. На голосование был поставлен вопрос: “Согласны ли вы, чтобы Республика Армения была независимой республикой вне Советского Союза?”. Утвердительный ответ на этот вопрос дали 94.39% участников референдума. Верховный Совет Армении 23 сентября 1991 года на основании результатов референдума провозгласил Республику Армения независимым государством,