Անկախության օրվա կապակցությամբ Սերժ Սարգսյանը ԼՂՀ նախագահի հետ միասին այցելել է Եռաբլուր: ՀՀ և ԼՂՀ նախագահները ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրել ղարաբաղյան պատերազմի հերոսների շիրիմներին և անհայտ կորած զինվորի հուշարձանին:
Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, նախագահներին ուղեկցում էին ՀՀ խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ԱԱԾ ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը:
1991թ. սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանում կայացավ անկախության հանրաքվե: Քվեարկության էր դրված հետևյալ հարցը. «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ հանրապետություն Խորհրդային Միության կազմից դուրս»: Այդ հարցին դրական պատասխան տվեց հանրաքվեի մասնակիցների 94,39 տոկոսը: Հայաստանի Գերագույն Խորհուրդը 1991 թվականի սեպտեմբերի 23-ին հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեց անկախ պետություն:

21 September 2010 - 06:35 AMT
On September 21, on the occasion of Independence Day, Armenian President Serzh Sargsyan and President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan visited Yerablur Pantheon to lay wreaths to the memorial of the Karabakh war heroes.
A PanARMENIAN.Net correspondent reported that the Presidents were accompanied by Speaker of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan, Chairman of the RA Constitutional Court Gagik Harutyunyan, head of the National Security Council Arthur Baghdasaryan and Chief of Staff of the RA President Karen Karapetyan.
Armenia held a referendum on independence on September 21, 1991. 94.39% of the eligible voters said "Yes" to the question whether Armenia should be an independent state. Announcing the results of the referendum on September 23, 1991, the Supreme Council declared the Republic of Armenia independent.