Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 19-րդ տարեդարձի առթիվ զորքերի մարտական պատրաստվածության ապահովման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ցուցաբերած արիության եւ անձնական խիզախության համար ՀՀ զինված ուժերի բարձրագույն սպայական կազմի մի խումբ աշխատողների, ինչպես նաեւ մի խումբ զինծառայողների եւ ազատամարտիկների Հայաստանի Հանրապետության շքանշանով եւ մեդալներով պարգեւատրելու մասին:
«Վարդան Մամիկոնյան» շքանշանով պարգեւատրվել է` թիվ 59559 զորամասի հրամանատար, գնդապետ Դանիել Կիմի Բալայանը: «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով պարգևատրվել են թիվ 21629 զորամասի հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Էդուարդ Ռուբենի Երիցյանը, թիվ 54533 զորամասի հրամանատար, գնդապետ Գեւորգ Ալբերտի Մանուկյանը, ՀՀ պաշտպանական մարզատեխնիկական հասարակական կազմակերպության կենտրոնական խորհրդի նախագահի խորհրդական, պահեստազորի գեներալ-մայոր Սամվել Մոսկովի Սաֆարյանը:
Արիության մեդալով պարգևատրվել են թիվ 15361 զորամասի հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Հակոբ Անդրանիկի Հարությունյանը, թիվ 46677 զորամասի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետ, փոխգնդապետ Թաթուլ Սլավիկի Հայրապետյանը, թիվ 33651 զորամասի շարքային Արտակ Գառնիկի Ղաբուզյանը:
Ազատամարտիկներ Մխիթար Սերգեյի Ավետիսյանը, Կարեն Գուրգենի Բաբայանը, Էդուարդ Սարգսի Բախշիյանը, Սասուն Սերյոժայի Դավթյանը պարգևատրվել են հետմահու: Պարգևատրվել են նաև ազատամարտիկներ Տոլիկ Վլադիմիրի Բաբայանը, Վարդան Շմավոնի Գևորգյանը, Վլադիմիր Իվանի Խաչատուրյանը, Սեյրան Ալբերտի Կյուրեղյանը, Անահիտ Շաքրոյի Մարտիրոսյանը, Ալբերտ Գուրգենի Ջիվարյանը, Ղարիբ Մայիսի Սարգսյանը, Գեւորգ Հայկազի Սուքիասյանը, Սերգեյ Շահենի Վիրաբյանը:

21 Сентябрь 2010 - 09:20 AMT
Армянские военнослужащие и воины-освободители награждены медалями в связи с Днем независимости Армении
21-го сентября по случаю 19-летия провозглашения независимости Армении президент РА Серж Саргсян подписал ряд указов о награждении медалями и орденами РА сотрудников высшего офицерского состава ВС РА, а также военнослужащих и воинов освободителей за значимый вклад в обеспечение боевой готовности войск, проявленную отвагу и личную храбрость.
Орденом «Вардана Маминконян» был награжден командир военной части номер 59559, полковник Даниел Балаян. Медалями «За заслуги перед отечеством второй степени» были награждены: заместитель командира военной части номер 21629, полковник Эдуард Ерицян, командир военной части номер 54533, полковник Геворг Манукян, советник председателя центрального совета оборонительной спортивно-технической общественной организации РА, генерал-майор запаса Самвел Сафарян.
Медалями «За храбрость» были награждены: заместитель командира военной части номер 15361, полковник Акоб Арутюнян, начальник штаба, заместитель командира военной части номер 46677, подполковник Татул Айрапетян, рядовой военной части номер 33651 Артак Габузян.
Также медалью «За храбрость» были награждены воины-освободители: Мхитар Аветисян (посмертно), Карен Бабаян ( посмертно), Толик Бабаян, Эдуард Бахшиян (посмертно), Вардан Геворгян, Сасун Давтян (посмертно), Владимир Хачатурян, Сейран Кюрехян, Анаит Мартиросян, Алберт Дживарян, Гариб Саргсян, Геворг Сукиасян, Сергей Вирабян,
Медалями «За боевую службу» были награждены командир подразделения военной части номер 24923, подполковник Роман Габриелян, старший офицер отделения военной части номер 13742, подполковник Ваан Ганоян, начальник отделения военной части номер 12139, подполковник Арсен Котоян, командир полка военной части номер 51191, подполковник Владимир Карапетян, командир дивизиона военной части номер 54122, подполковник Спартак Айрумян, заместитель командира военной части номер 60913, подполковник Вардгес Маргарян, заместитель командира военной части номер 54574, подполковник Ваан Мелоян.