Խորհրդարանական հարցերով Իրանի փոխնախագահ Սեյիդ Մոհամմեդրզա Միրթաջադդինին, Թեհրանում ելույթ ունենալով «Ադրբեջանի Հանրապետություն. նախկին փորձն ուառաջիկա հեռանկարը» իրանա-ադրբեջանական խորհրդաժողովի ժամանակ, չի հայտարարել, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մասն է հանդիսանում, և որ Իրանը ղարաբաղյան հիմնահարցում պաշտպանել և պաշտպանելու է ադրբեջանական կողմին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանում Իրանի դեսպանատան պաշտոնական ներկայացուցիչ պարոն Զարեին:
«Չի բացառվում, որ որոշ ԶԼՄ-ներ փոխնախագահի խոսքերը սեփական մեկնաբանությամբ են ներկայացրել: Իրականում Իրանի քաղաքականությունը կայանում է նրանում, որ Իրանն աջակցում է միայն ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Այդ հակամարտության մեջ Թեհրանը սատարում է ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Ադրբեջանին: Մինչև հիմա մենք ղարաբաղյան կարգավորման հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ենք զբաղեցրել և շարունակելու ենք զբաղեցնել»,- ասել է պարոն Զարեին:
Օրերս ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկատվություն էին տարածել, որի համաձայն Իրանի խորհրդարանական հարցերով փոխնախագահ Սեյիդ Մոհամմեդրզա Միրթաջադդինին հայտնել է, որ Իրանն ի սկզբանե աջակցել, աջակցում և այսուհետ շարունակելու է աջակցել Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցում: «Մենք միշտ օժանդակել ենք Ադրբեջանին և դատապարտել Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացումը»,- փոխնախագահի խոսքերն էին մեջբերել ադրբեջանական լրատվամիջոցները:

Вице-президент Ирана по парламентским вопросам Сейид Мохаммедрза Миртаджаддини, выступая в ходе ирано-азербайджанской конференции «Азербайджанская Республика: прежний опыт и предстоящая перспектива» в Тегеране, не заявлял, что Карабах является частью Азербайджана и что Иран в карабахском вопросе защищал и будет защищать азербайджанскую сторону. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил официальный представитель посольства Ирана в Армении г-н Зареи.
“Не исключено, что некоторые СМИ представили слова вице-президента в собственной интерпретации. На самом деле, политика Ирана заключается в следующем: Иран содействует лишь мирному урегулированию карабахской проблемы. В этом конфликте Тегеран поддерживает как Армению, так и Азербайджан. До сих пор мы занимали и будем занимать взвешенную позицию в вопросе карабахского урегулирования”,- сказал г-н Зареи
На днях азербайджанские СМИ распространили информацию, согласно которой вице-президент Ирана по парламентским вопросам Сейид Мохаммедрза Миртаджаддини заявил, что Иран изначально поддерживал, поддерживает и будет и впредь поддерживать Азербайджан в нагорно-карабахском вопросе. «Мы всегда поддерживали Азербайджан и осуждали оккупацию Арменией Нагорного Карабаха», – процитировали СМИ слова вице-президента.