ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի նիստի օրակարգում, որը նախատեսված է հոկտեմբերի 4-8-ը Ստրասբուրգում, չեն քննարկվելու Հայաստանին վերաբերվող հարցեր: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
Հարությունյանի խոսքերով, հոկտեմբերի 5-ին ԵԽԽՎ դիտարկման հանձնաժողովի նիստի ժամանակ կներկայացվի զեկույց Հայաստանի կողմից իր պարտականությունների կատարման մասին: «Այդ քննարկմանը կմասնակցի Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ: Բացառված չէ, որ քննարկումներին կմասնակցի նաև դիտարկման հանձնաժողովի համազեկուցող Գորան Լինդբլադը, որը չնայած նրան, որ Շվեդիայում սեպտեմբերի 19-ին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում չի ներկայացվել նոր խորհրդարանում, իր գործունեությունը կշարունակի ԵԽԽՎ-ում մինչև շվեդական խորհրդարանի նոր հանձնաժողովի ձևավորումը»,- ընդգծել է նա:

В повестку заседания осенней сессии ПАСЕ, намеченной на 4-8 октября в Страсбурге, не включены вопросы, касающиеся Армении. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава парламентской делегации Армении в ПАСЕ Давид Арутюнян.
По словам Арутюняна, 5-го октября только на заседании мониторинговой комиссии ПАСЕ будет представлен доклад о выполнении Арменией обязательств, отмеченных в резолюции ПАСЕ. “В данном обсуждении будет участвовать представитель Армянского национального конгресса (АНК). Не исключено, что в обсуждениях примет участие также содокладчик мониторинговой комиссии Горан Линдблад, который, несмотря на то, что по итогам парламентских выборов 19 сентября в Швеции не будет представлен в новом парламенте, продолжит свою деятельность в ПАСЕ до формирования новой делегации шведского парламента”, – подчеркнул он.