ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի նիստի օրակարգում, որը նախատեսված է հոկտեմբերի 4-8-ը Ստրասբուրգում, չեն քննարկվելու Հայաստանին վերաբերվող հարցեր: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
Հարությունյանի խոսքերով, հոկտեմբերի 5-ին ԵԽԽՎ դիտարկման հանձնաժողովի նիստի ժամանակ կներկայացվի զեկույց Հայաստանի կողմից իր պարտականությունների կատարման մասին: «Այդ քննարկմանը կմասնակցի Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ: Բացառված չէ, որ քննարկումներին կմասնակցի նաև դիտարկման հանձնաժողովի համազեկուցող Գորան Լինդբլադը, որը չնայած նրան, որ Շվեդիայում սեպտեմբերի 19-ին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում չի ներկայացվել նոր խորհրդարանում, իր գործունեությունը կշարունակի ԵԽԽՎ-ում մինչև շվեդական խորհրդարանի նոր հանձնաժողովի ձևավորումը»,- ընդգծել է նա:

24 September 2010 - 08:34 AMT
Issues regarding Armenia are not included in the agenda of fall session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, head of the Armenian delegation to PACE said.
“The only discussion on Armenia’s fulfillment of PACE recommendations for overcoming internal political crisis will be held in PACE monitoring committee on October 5,” Davit Harutyunyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Co-reporter of the monitoring committee Goran Lindblad can also participate in the debate, although he was not re-elected to the Swedish parliament during the September 19, 2010 election. Lindblad will continue his activity within the committee unless a new Swedish delegation is formed,” he said.