25 Սեպտեմբեր 2010 - 09:04 AMT
Խոփայում (Արևմտյան Հայաստան) բնակվում են 7-8000 համշենահայեր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդուարդ Մինասյանը՝ պատմելով Արևմտյան Հայաստան կատարած իր վերջին այցելության մասին: Ըստ նրա, բոլոր համշենահայերը տիրապետում են հայերենին, սակայն խոսում են իրենց բարբառով: «Բացի այդ, նրանք բոլորը պահպանել են հայկական ավանդույթները, այնպիսի տպավորություն էր, որ ես գտնվում եմ փոքրիկ Հայաստանում»,-ասել է նա: Մինասյանը հավելել է նաև, որ, չնայած նրան, որ հայերի մեծ մասը բռնի կրոնափոխ է եղել, շատերը պահպանել են իրենց ճշմարիտ հավատը:
Փորձագետը նշել է նաև, որ այցելել է նաև Վագֆ գյուղը (Մուսա լեռ),որի գրեթե բոլոր բնակիչները հայեր են: Ըստ նրա, ի տարբերություն համշենահայերի նրանք ազատ տիրպետում էին հայերենին, այնտեղ գործում է նաև հայկական եկեղեցին, որտեղ պատարագ է մատուցվում»,-ասել է փորձագետը:
Ըստ նրա, գործող հայկական եկեղեցիներ կան նաև Կեսարիայում, Սամադում, որտեղ «մարդիկ հավաքվում են հիմնականում Զատկի օրերը»,-ասել է Է.Մինասյանը: Նա նշել է, որ հայկական եկեղեցիների տեղում մեջիթներ են կարռուցվել:
Մեկնաբանելով այն, թե ինչու Թուրքիան սկսեց վերականգնել հայկական եկեղեցիները, Մինասյանն ասել է, որ դրանով Անկարան ցանկանում է ցույց տալ համաշխարհային հանրությանը, որ ժողովրդավարական երկիր է: «Բացի այդ, Թուրքիան փորձում է յուրացնել հայկական մշակույթը»,-ասել է Մինասյանը:

25 Сентябрь 2010 - 09:04 AMT
Армяне-хемшилы уверяют, что в Турции к ним относятся не так враждебно как раньше, но дискриминация все же на лицо
В Хопе (Западная Армения) проживает от 7 до 8000 армян-хемшилов (амшенцев). Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил декан факультета истории Ереванского государственного университета Эдуард Минасян, рассказывая о своем недавнем визите в Западную Армению. По его словам, почти все они владели армянским языком, однако, говорили на диалекте. “Кроме этого, все они сохранили армянские традиции, и было такое впечатление, что я находился в маленькой Армении ”, – сказал он. При этом Минасян добавил, что, несмотря на то, что большинство армян были насильственно исламизированы, по его мнению, многие сохранили свое национальное самосознание.
Минасян также заметил, что армяне-хемшилы были довольно осторожными и избегали разговоров о политике турецкого правительства по отношению к ним. По его словам, некоторые армяне лишь сказали, что в политике правительства Турции дискриминация очевидна, однако прежней враждебности нет.