Ղարաբաղյան հակամարտության գծով ՄԱԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու անհրաժեշտության մասին խոսակցությունները վկայում են այն մասին, որ միջազգային հանրությունը մտահոգված է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերի անարդյունավետությամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը: Ըստ նրա, նման նախաձեռնությունները կարող են ապտակ հանդիսանալ ինչպես ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդների, այնպես էլ կողմերի համար: «Բոլոր այդ հաղորդագրությունները վկայում են այն մասին, որ միջնորդներին ու կողմերին հստակ ասում են՝ բավական է, տղաներ, բանակցությունների ժամանակը անսահմանափակ չէ»,-ասել է փորձագետը:
Խորհրդարանական հարցերով Իրանի փոխնախագահ Սեյիդ Մոհամմեդրզա Միրթաջադդինին, Թեհրանում ելույթ ունենալով «Ադրբեջանի Հանրապետություն. նախկին փորձն ու առաջիկա հեռանկարը» իրանա-ադրբեջանական խորհրդաժողովի ժամանակ, չի հայտարարել, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մասն է հանդիսանում, և որ Իրանը ղարաբաղյան հիմնահարցում պաշտպանել և պաշտպանելու է ադրբեջանական կողմին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանում Իրանի դեսպանատան պաշտոնական ներկայացուցիչ պարոն Զարեին:
«Չի բացառվում, որ որոշ ԶԼՄ-ներ փոխնախագահի խոսքերը սեփական մեկնաբանությամբ են ներկայացրել: Իրականում Իրանի քաղաքականությունը կայանում է նրանում, որ Իրանն աջակցում է միայն ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Այդ հակամարտության մեջ Թեհրանը սատարում է ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Ադրբեջանին: Մինչև հիմա մենք ղարաբաղյան կարգավորման հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ենք զբաղեցրել և շարունակելու ենք զբաղեցնել»,- ասել է պարոն Զարեին:
Եթե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանալին առհասարակ գոյություն ունի, ապա այն առաջին հերթին հայերի ու ադրբեջանցիների ձեռքում է: Այդ մասին «Ռուսական քաղաքականության նոր միտումները Կովկասում. մարտահրավերներ ու հնարավորություններ տարածաշրջանի համար» թեմայով կլոր սեղանի շուրջ հայտնել է Ռազմավարական ու ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ACNIS) ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման միջնորդների համար առաջնահերթ խնդիրը պատերազմի կանխումն ու Ադրբեջանի վերադարձն է բանակցային գործընթաց:
Սեպտեմբերի 19-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիրում պատարագ է տրվել և տեղի է ունեցել բողոքի ցույց` Վանի Աղթամար կղզու Սբ. Խաչ եկեղեցում տրվող պատարագի դեմ: «Այսօր Հայաստանի տարբեր հատվածներում երկու տարբեր միջոցառում է տեղի ունենում` առաջինը` թուրքական կառավարության կազմակերպած խեղկատակությունն է, իսկ երկրորդը` բողոքի ցույցն ու պատարագը: Ես պատահական չասացի` Հայաստանի տարբեր հատվածներում, քանի որ մենք տարբերություն չենք դնում Արևմտյան Հայաստանի ու Արևելյան Հայաստանի միջև», – լրագրողներին հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության տուն-թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Միաժամանակ նա հայտնել է նաև, որ Անկարան փորձում է քարոզչության միջոցի վերածել Հայաստանի մշակութային ժառանգությունն ու հոգևոր արժեքները, ինչը Հայաստանը երբեք չի ընդունի:
«Բանն այն է, որ Աղթամարի Սբ Խաչ եկեղեցին վերականգնելով այն թանգարանի վերածելը և այսօրվա պատարագը եկեղեցում` ընդամենը պատարագ է` թանգարանում տրված», – լրագրողներին հայտարարել է Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նա ասել է նաև, որ հենց դա է հայկական կողմի դժգոհության պատճառը: Նրա խոսքերի համաձայն, եկեղեցին պետք է ամեն օր գործի, այլ ոչ թե միայն այն ժամանակ, երբ Թուրքիան ուզի; Մանոյանը նշել է նաև, որ Անկարան այնպես արեց, որ միջոցառումը վերածվեց մեծ հարցի` արդյոք եկեղեցու գմբեթին խաչը կդրվի, թե ոչ:
«Առաջին հերթին ես ցանկանում եմ բոլորին շնորհավորել Հայաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ: Մենք անկախություն ստացանք, սակայն մինչ օրս չենք գիտակցում նրա կարևորություն»,- սեպտեմբերի 20-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը: Ըստ Մարտիրոսյանի, Հայաստանն անկախացավ արյան գնով և «մենք պետք է ամեն ինչ անենք սերունդներին թողնելու համար հզոր և կայուն երկիր»:
Հայաստանի ԱԺ փոխխոսնակ Արևիկ Պետրոսյանը հրաժարական է տվել: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մամլո քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, մինչև հաջորդ քառօրյա նիստերը կուսակցությունը ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակի նոր թեկնածու կներկայացնի: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մամլո քարտուղարը չասաց Արևիկ Պետրոսյանի հրաժարականի պատճառը, նաև չասաց, թե հետագայում նա ներկուսակցական ինչ գործունեություն է ծավալելու: «Մեր կուսակցությունը մինչև հաջորդ քառօրյան կհայտնի թե ում է ներկայացնելու որպես ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնի թեկնածու, նաև կհաղորդի Արևիկ Պետրոսյանի հետագա գործունեության մասին», – ընդգծել է Խաչիկ Գալստյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Արևիկ Պետրոսյանի մասին որոշումը կայացվել է կուսակցության կողմից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է կուսակցության խորհրդարանական խմբավորման անդամ Վահե Էնֆիաջյանը:
«Սակայն, դա չի նշանակում, թե նա լքում է կուսակցությունը»,-նշել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆայջյանը: Նա նշել է, որ շուտով արդեն կքննարկվի փոխխոսնակի նոր թեկնածությունը, որը պետք է առաջադրի կուսակցությունը:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը որպես Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակի հնարավոր թեկնածու քննարկում է Վարդան Բոստանջյանի, Արամ Սաֆարյանի ու Սամվել Բալասանյանի թեկնածությունները, որոնց անունները վերջերս ակտիվորեն շրջանառվում են ԶԼՄ-ներում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը:
Ըստ Գալստյանի, այս պահի դրությամբ կուսակցությունը քննարկում է թեկնածությունները և դեռևս որևէ մեկի օգտին որոշում չի կայացրել: «Մենք քննարկումներ կանցկացնենք և կուսակցությունը կառաջադրի իր թեկնածուին»,-ասել է նա:
Հայաստանի անկախությունը նվաճվեց հայ ժողովրդի կամքի ու միասնության շնորհիվ: Վերջին 20 տարիների ամենագլխավոր նվաճումը Արցախի Հանրապետության հռչակումն էր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը: Ըստ նրա, այսօր ոչ մի քաղաքական ուժ իրավունք չունի իրեն վերագրել Արցախի ազատագրումը, քանի որ ղարաբաղյան պատերազմում հաղթեց ժողովուրդը: Ինչպես նշեց քաղաքագետը, չնայած նրան, որ դիվանագիտական ու քարոզչական ոլորտներում Հայաստանը մի շարք սխալներ թույլ տվեց, սակայն փաստը մնում է փաստ՝ ԼՂՀ-ն այսօր շարունակում է գոյություն ունենալ այն սահմաններում, որոնք գծել էր հայկական կողմը:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև «ֆուտբոլային դիվանագիտությանը», ապա այստեղ հայկական կողմի քաղաքականությունը շահավետ էր մեզ համար»,-ասել է քաղաքագետը:
«Տոնական օրերը լավ առիթ են, որպեսզի արժանին մատուցենք այն մարդկանց, ովքեր արժանի են մեր ամնեօրյա ուշադրությանը և բարեխղճորեն կատարում են իրենց աշխատանքը, նաև հասարակության շարժիչ ուժն են», – Հայաստանի անկախության 19-րդ տարեդարձի տոնակատարության առիթով շքանշանների հանձնման արարողության ժամանակ ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Միաժամանակ նա ասել է, որ բարեխիղճ մարդն ամենամեծ արժեքն է:
«Մենք ձեռք բերեցինք այդ անկախությունը ծանր փորձությունների գնով: Այդպես էլ պետք է լիներ, քանի որ պատմությունը ցույց է տալիս, որ հաղթում են միայն միասնական ժողովուրդները, որոնք պատրաստ են պայքարել»,- սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ զինծառայողներին գերատեսչական ու կառավարական մեդալներով պարգևատրելու հանդիսավոր արարողության ժամանակ հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Առկա աշխարհաքաղաքական իրականության մեջ Հայաստանը պարզապես պարտավոր է հզոր բանակ ունենալ: Հայաստանի նախագահն ու կառավարությունն անում են ամեն հնարավոր բան`բանակը նորագույն տեխնիկայով զինելու համար, որպեսզի մեր երկրի Զինված ուժերի մարտունակությունը միշտ բարձր մակարդակում լինի»,- ընդգծել է երկրի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:

25 Сентябрь 2010 - 10:17 AMT
“Разговоры о необходимости назначения спецпредставителя ООН по карабахскому конфликту свидетельствуют о том, что международное сообщество обеспокоено безрезультатностью усилий Минской группы ОБСЕ по урегулированию проблемы”, – заявил эксперт Армянского центра политических и международных исследований Рубен Меграбян. «Все эти сообщения говорят о том, что сторонам и посредникам дают четко понять: ребята хватит, время для переговоров не бесконечно»,- сказал эксперт.
23-го сентября в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net официальный представитель посольства Ирана в Армении г-н Зареи заявил, что вице-президент Ирана по парламентским вопросам Сейид Мохаммедрза Миртаджаддини, выступая в ходе ирано-азербайджанской конференции «Азербайджанская Республика: прежний опыт и предстоящая перспектива» в Тегеране, не заявлял, что Карабах является частью Азербайджана и что Иран в карабахском вопросе защищал и будет защищать азербайджанскую сторону. “Не исключено, что некоторые СМИ представили слова вице-президента в собственной интерпретации. На самом деле, политика Ирана заключается в следующем: Иран содействует лишь мирному урегулированию карабахской проблемы. В этом конфликте Тегеран поддерживает как Армению, так и Азербайджан ”,- сказал г-н Зареи.
Уже 24-го сентября руководитель Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян в ходе круглого стола по теме «Новые тенденции российской политики на Кавказе: вызовы и возможности для региона» заявил, что если ключ урегулирования карабахского конфликта вообще существует, то он в первую очередь находится в руках армян и азербайджанцев. По его словам, приоритетной задачей для посредников урегулирования карабахской проблемы является предотвращение войны и возвращение Азербайджана за стол переговоров.
Другим важным событием прошлой недели был акции протеста армянской стороны против поведения литургии в храме Св. Креста на острове Ахтамар в Ване. 19-го сентября у мемориала жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде в Ереване состоялась литургия и акция протеста против проведения литургии в храме Св.Креста на острове Ахтамар в Ване. «Сегодня в разных частях Армении проходит два разных мероприятия: первое – фарс, организованный турецким правительством, а второе – акция протеста и литургия. Я не случайно сказал: «в разных частях Армении», поскольку мы не делаем разницы между Западной Арменией и Восточной Арменией», – заявил журналистам директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян. При этом он заметил, что Анкара пытается превратить в средство пропаганды культурное наследие и духовный памятник Армении, что Армения никогда не примет.
«Вопрос в том, что, отреставрировав храм Сурб Хач на острове Ахтамар, турецкое правительство превратило храм в музей, и сегодняшняя литургия в церкви является всего лишь литургией в музее», – заявил журналистам глава Центрального офиса «Ай Дат» Киро Маноян, добавив, что именно этим недовольна армянская сторона. По его словам, церковь должна действовать каждый день, а не тогда, когда этого хочет Турция. При этом Маноян заметил, что Анкара в итоге сделала так, что данное мероприятие превратилось в вопрос: будет ли установлен крест на куполе храма или нет.
20-го сентября депутат парламентской фракции «Наследие» Армен Мартиросян на пресс-конференции в Ереване заявил, что проведенная накануне литургия в армянской церкви Сурб Хач на острове Ахтамар является следствием злополучных армяно-турецких Протоколов. По словам Мартиросяна, без этих Протоколов Турция не могла бы за счет Армении строить свою внешнюю политику. «Власти Армении до сих пор не осознали свою ошибку и для этого не снимают Протоколы из большой повестки НС РА», – заметил депутат.
«Проведение литургии в храме Сурб Хач на острове Ахтамар активизировало потомков насильственно исламизированных во время Геноцида армян», – на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян. Как сообщил Мелконян, сегодня 100 человек из Муша посетили храм Сурб Хач. “Многие из них признались, что они являются потомками насильственно исламизированных армян”, – сказал армянский эксперт. При этом он заметил, что проведение литургии может способствовать пробуждению национального самосознания у отуреченных армян. Внутриполитические обсуждения в Армении на прошлой недели плавно бы перешли к теме Дня независимости РА, если бы 20-го сентября вице-спикер парламента Армении Аревик Петросян не подала заявление об отставке. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил пресс-секретарь партии “Процветающая Армения” Хачик Галстян. По словам Галстяна, до следующих четырехдневных заседаний парламента партия “Процветающая Армения” выдвинет новую кандидатуру на пост вице-спикера НС РА.
По этой теме также высказал свое мнение депутат от фракции “Процветающая Армения” Ваге Энфиаджян отметив, что решение об отставке вице-спикера НС РА, члена партии “Процветающая Армения” Аревик Петросян, было принято партией. “Однако, это не означает, что она покидает “Процветающую Армению”, – отметил Энфиаджян. Кандидатуры трех депутатов от партии “Процветающая Армения” – Вардана Бостанджяна, Арама Сафаряна и Самвела Баласаняна, имена которых отмечаются в местных СМИ в качестве возможных кандидатов на пост вице-спикера парламента Армении, обсуждаются в партии. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь партии “Процветающая Армения” Хачик Галстян. По словам Галстяна, на данный момент партия обсуждает вышеуказанные кандидатуры и еще не принято решение в пользу кого-то одного.
20-го сентября на кануне Дня независимости Армении депутат парламентской фракции “Наследие” Армен Мартиросян на пресс-конференции в Ереване заявил, что армянский народ обрел независимость, но до сих пор не желает осознавать ее важность. По словам Мартиросяна, независимость Армении была провозглашено ценой крови и “мы должны сделать все, чтобы передать поколениям сильную и стабильную страну”.
“Самым главным достижением последних 20 лет стала фактическая независимость Республики Арцах”, – на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Александр Манасян. По его словам, сегодня ни одна политическая сила не вправе приписывать себе освобождение Арцаха, поскольку в карабахской войне победил народ. Как отметил политолог, несмотря на то, что в дипломатической и пропагандисткой плоскости урегулирования карабахской проблемы Армения допустила ряд ошибок, но факт остается фактом – НКР сегодня продолжает существовать в тех границах, которые были начертаны армянской стороной.
21-го сентября на церемонии вручения медалей по случаю 19-летия провозглашения независимости Армении президент РА Серж Саргсян заявил, что праздничные дни являются хорошим поводом для того, чтобы воздать должное тем людям, которые достойны нашего ежедневного внимания, и добросовестно выполняют свою работу, а также являются движущей силой общества. “Мы благодарны всем тем, кто своим талантом и ответственностью добросовестно выполняют свою работу”, – сказал Серж Сарсгян, добавив, что возможно во многих случаях эти люди не удостаиваются того внимания, которое заслуживают.
“Мы обрели независимость ценой тяжких испытаний. Так и должно было быть, так как история показывает, что побеждают только сплоченные народы, которые готовы к борьбе”, – 21-го сентбря во время торжественной церемонии награждения ведомственными и правительственными медалями военнослужащим по случаю Дня независимости Армении заявил министр обороны РА Сейран Оганян. По словам Оганяна, в существующей геополитической реальности Армения просто обязана иметь сильную армию. “Президент Армении и правительство делают все возможное для оснащения армии новейшей техникой, чтобы боеспособность Вооруженных сил нашей страны всегда была на высоком уровне”, – подчеркнул глава оборонного ведомства страны.