27 Սեպտեմբեր 2010 - 07:28 AMT
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը սկսել է երկար սպասված «Խոհանոցի վերածնունդ» ծրագիրը: Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել կորցված խոհարարական բաղադրատոմսերի վերածննդի և նոր ճաշատեսակների ստեղծման գործընթացը` հիմնվելով հայկական մթերքի և ավանդույթների վրա: «Խոհանոցի վերածնունդ» ծրագիրը մեկնարկեց «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում և կներառի Տաթևի վանքի շրջակայքում գտնվող հետևյալ վեց գյուղերը` Խնձորեսկը, Խոտը, Հալիձորը, Շինուհայրը, Տանձաթափը և Տաթևը:
Վերջերս «Խոհանոցի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում մրցունակության հիմնադրամը Երևանում գտնվող «Շաֆրան» ռեստորանում կազմակերպել էր ճաշատեսակներ համտեսելու և գնահատելու միջոցառում: Միջոցառմանը մասնակցեցին մի շարք մասնագետներ խոհարարության բնագավառում, այդ թվում` «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ-ի նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը, նույն ՀԿ-ի համակարգող Հասմիկ Կարապետյանը, «Թուֆենկյան» ռեստորանների խոհարար Ռուբեն Պողոսյանը, «Չարենցի 28» ռեստորանի համասեփականատեր Ալիս Աթարյանը, «Արվասար» ռեստորանի տնօրեն Ռուզան Նահապետյանը, «Օրեգանո» և «Շաֆրան» ռեստորանների սեփականատեր Փոլ Սիվրեյը ու խոհարար և սննդի դիզայներ Լուսի Դավիդյանը:
«Խոհանոցի վերածնունդ» ծրագիրը կներկայացվի հոկտեմբերին կայանալիք «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի բացման արարողության ժամանակ` աշխարհի տարբեր վայրերից ներկա շուրջ 600 հյուրերի և միջազգային զբոսաշրջության լրագրողների ներկայությամբ:

Фонд национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) приступил к реализации программы «Возрождение кухни» в рамках проекта «Возрождение Татева».
«Целью программы является стимулирование процесса возрождения утраченных рецептов национальной кухни, а также создание новых блюд на основе армянских продуктов и традиций», – говорится в сообщении пресс-службы ФНКА.
Программа стартовала в 6 селах Сюникской области Армении. В рамках проекта ранее в столичном ресторане "Шафран" было организовано мероприятие по оценке новых блюд. В нем принимали участие ряд экспертов, в том числе глава общественной организации "Сохранение и развитие традиций армянской кухни" Седрак Манукян, повар сети ресторанов "Туфенкян" Рубен Погосян, совладелец ресторана "Чаренца, 28" Алис Атарян, директор ресторана "Арвасар" Рузанна Наапетян, совладелец ресторана "Шафран" Пол Миврей и другие специалисты.
Результаты программы будут представлены в октябре в ходе презентации проекта «Возрождение Татева» в присутствии ожидающихся более 600 гостей и журналистов.