27 Սեպտեմբեր 2010 - 12:51 AMT
«Հայաստանի Պատմության թանգարանն իսկական բացահայտում դարձավ ինձ համար, քանի որ այնտեղ ներկայացված են շատ հետաքրքիր ցուցանմուշներ, որոնք վերաբերում են ինչպես եվրոպական, այնպես էլ հայկական մշակույթին»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Իտալիայում Հռոմ 3 համալսարանի փորձարարական կրթության պրոֆեսոր, Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ICOM) Կրթության և մշակութային ծրագրի գծով միջազգային կոմիտեի (CECA) նախագահ Էմմա Նարդին:
Նրա խոսքով, հենց այդ համատեքստում շատ կարևոր է Հայաստանում անցկացնել Հարավային Կովկասի տարածքում առաջին ICOM ամենամյա գիտաժողովը, որին ներկա են գտնվելու տարբեր երկրների մոտ 200 ներկայացուցիչներ: «Եվ նրանք բոլորը կկարողանան իրենց համար բացահայտել Հայաստանն իր թանգարաններով»,- նշել է Էմմա Նարդին:
Նա ավելացրել է նաև, որ Հայաստանում գիտաժողովը ծրագրվում է անցկացնել Հայաստանում տպագրության 500-ամյակի շրջանակներում: «Այստեղ մենք կքննարկենք թեմաներ, որոնք վերաբերում են ինչպես թանգարաններին, այնպես էլ հրատարակչական գործին, այդ թվում` բուկլետների և ուղեցույցների տպագրության ու մի շարք այլ հարցեր»,- նշել է Էմմա Նարդին:
Գիտաժողովը տեղի կունենա 2012 թվականին: Սակայն Էմմա Նարդիի ներկայիս այցը Հայաստան պայմանավորված է այդ երկրում հայկական թանգարանների 16 աշխատակիցների համար Hands-on և minds-on ծրագրերի ներդրման թրենինգների անցկացմամբ, որպեսզի հայկական թանգարաններն ավելի գրավիչ դառնան այցելուների համար: Այդ ծրագրերն այցելուներին թույլ կտան կամ ինքնուրույն շոշափել թանգարանային նմուշները կամ դրանց կրկնօրինակները, կամ էլ խաղերի կամ այլ մեթոդների օգնությամբ դառնալ թանգարանների այցելության կրթական գործընթացի մասնակիցը: Թրենինգները կվարի նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժառանգության ինստիտուտի պրոֆեսոր Մարի-Կլարտե Օ’Նեյլը:

“Музей истории Армении стал настоящим открытием для меня, поскольку в нем представлены очень интересные экспонаты, относящиеся как к европейской, так и армянской культуре ”,- сообщила профессор экспериментального образования университета Рим 3 в Италии, президент международного комитета по образованию и культурной программе (CECA) Международного совета музеев (ICOM) Эмма Нарди на пресс-конференции в Ереване.
По ее словам, в этом контексте очень важно проведение в 2012 году в Армении первой на территории Южного Кавказа ежегодной научной конференции ICOM. “В этой конференции обычно участвуют около 200 представителей различных стран. “И все они смогут открыть для себя Армению с ее музеями”,- отметила Эмма Нарди.
Она добавила также, что научную конференцию в Армении планируется провести в рамках 500-летия книгопечатания в Армении. “На ней мы будем обсуждать темы, относящиеся как к музеям, так и к издательскому делу, в том числе и печать буклетов и путеводителей и ряд других вопросов”,- отметила Эмма Нарди, добавив, что ежегодная научная конференция является очень важным событием для руководителей музеев.