27 Սեպտեմբեր 2010 - 15:15 AMT
Հոկտեմբերի 1-ից «Մոսկվա» կինոթատրոնում սկսվում են Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ» գեղարվեստական ֆիլմի ցուցադրումները
Հոկտեմբերի 1-ից «Մոսկվա» կինոթատրոնում սկսվում են Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ» լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմի ցուցադրումները, հաղորդում է «Պարալլելս Ֆիլմ Փրոդաքշն» ընկերությունը:
«Խճճված զուգահեռները» սիրային դրամա է, որի գործողությունները ծավալվում են տարբեր ժամանակահատվածներում և տարբեր վայրերում: Երկու հերոսուհիների պատմությունների հատման կետը գլխավոր հերոսուհու՝ մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Լաուրայի ծննդյան պահն է, որը դառնում է երկրորդ հերոսուհու՝ նորվեգուհի Հաննայի մահվան պատճառը: Ֆիլմը պատմում է սիրո և արգելքի, հանդուրժողականության և մերժման, տարբեր մշակույթների բախման մասին, սակայն «Խճճված զուգահեռները» նախ եվ առաջ ֆիլմ է գենետիկ հիշողության՝ ճակատագրի մասին, որ ծնողներից փոխանցվում է զավակներին և հաճախ կանխորոշում է վերջիններիս կյանքի ընթացքը:
Ֆիլմի արտադրությանը մասնակցել են 6 երկրներ, այն արդեն ցուցադրվել է 18 երկրներում: 2009թ. ընդգրկվել է ԱՊՀ լավագույն ֆիլմերի ցանկում: Մասնակցել է միջազգային բազմաթիվ փառատոնների, որոնց թվում` Մոսկվայի, Ռոտերդամի, Հյուսթընի, Տրոմսոյի, Սան Պաուլոյի և այլ փառատոններին, Կաննի կինոփառատոնին:

27 Сентябрь 2010 - 15:15 AMT
Фильм “Сплетенные параллели” стал лучшим в номинации “Лучший сценарий” 13-го международного фестиваля в Лос-Анджелесе
Фильм “Сплетенные параллели” Ованнеса Галстяна будет показан в кинотеатре “Москва”. Как отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net режиссер и продюсер фильма Ованнес Гластян, столь поздний выход фильма в прокат обусловлен его показом на различных кинофестивалях, после чего он только мог выйти на большой экран и показан на телевидении.
Фильм “Сплетенные параллели” снят при участии 6 стран: Армении, Норвегии и Франции, при финансировании Голландии, Швейцарии и России. Он принимал участие в ряде международных фестивалей, получив главные призы Оренбургского, Хьюстонского фестивалей, принимал участие в Роттердамском фестивале и на Каннском кинорынке.
Как отметил Ованнес Галстян, сегодня стало известно о том, что его фильм стал лучшим в номинации “Лучший сценарий” 13-го международного фестиваля Лос-Анджелеса. А в октябре этого года фильм будет участвовать на международном кинофестивале в Сан-Паулу (Бразилия).
Фильм “Сплетенные параллели” был показан в 18 странах, в ряде из которых фильм был показан как один из списка лучших фильмов стран СНГ 2009 года, признанными компанией Sovexportfilm. “В 2009 году лучшими были признаны 9 фильмов, из которых 3 фильма были сняты армянскими режиссерами”,- отметил Ованнес Галстян.