Գովազդի առաջին միջազգային «Popok» փառատոնը տեղի կունենա Երևանում հոկտեմբերի 28-30-ը: Ինչպես մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի գովազդային խորհրդի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը, այս պահի դրությամբ մասնակցության հայտեր են ստացվել աշխարհի 26 երկրներից: Մրցութային ծրագիրը կազմված է 6 մրցույթից՝ ռադիոգովազդ, հեռուստագովազդ, ինտերնետ-գովազդ, տպագիր գովազդ և արտաքին գովազդ, որոնցից յուրաքանչյուրը բաժանվում է 2 կատեգորիայի՝ առևտրային ու սոցիալական:
Ժյուրիի կազմում են գովազդի 28 պրոֆեսիոնալներ Հայաստանից, Վրաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Լատվիայից և այլն: Ըստ Status Holding ընկերության տնօրեն Տիգրան Բալայանի, առաջին փուլում փառատոնը պետք է նպաստի տեղական գովազդային ընկերություններին սեփական գործունեության մասնագիտական գնահատականը ստանալու հարցում, իսկ երկրորդ փուլում կնպաստի հայկական գովազդի զարգացմանը:
Անդրադառնալով փառատոնի խորհրդանիշ պոպոքին, Deem Communication-ի տնօրեն Ռաֆֆի Նիզիբյանը նշեց, որ պոպոքը կարելի է մեկնաբանել նաև որպես գովազդում կիրառվող տերմին՝ pop (Point of Purchase) և որպես OK: Բացի այդ, պոպոքի միջուկը, որը մարդու գլխուղեղ է հիշեցնում, խորհրդանշում է գովազդի հեղինակների ստեղծագործական ներուժը:

Первый международный фестиваль рекламы “Popok” пройдет в Ереване с 28 по 30 октября. Как сообщил в ходе пресс-конференции 28 сентября председатель Рекламного совета Армении Армен Мартиросян, на данный момент получены заявки на участие в Фестивале из 26 стран мира. Конкурсная программа Фестиваля состоит из 6 конкурсов (Радиореклама, Телевизионная реклама, Интернет-реклама, Печатная и наружная реклама, Маркетинговая эффективность, Графический дизайн), каждый из которых подразделяется на две категории: коммерческую и социальную. В состав жюри вошли 28 профессионалов рекламы из Армении, Грузии, Великобритании, России, Украины, Республики Беларусь, Латвии и др.. По словам директора компании Status Holding Тиграна Балаяна, на первом этапе фестиваль должен помочь местным рекламным компаниям получить профессиональную оценку своей деятельности, а на втором этапе способствовать развитию армянской рекламы, подготовке специалистов.
Говоря о выборе символа фестиваля – грецком орехе – директор компании Deem Communication Раффи Низибян отметил, что армянское название ореха – popok также можно истолковать как термин, широко применяемый в рекламе, pop (Point of Purchase) и английское слово OK. Кроме этого, сердцевина ореха, напоминающая человеческий мозг, символизирует творческий потенциал создателей рекламы.