Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիան դինամիկ զարգացում է ապրում: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության աշխատակազմի ղեկավար Սահակ Հակոբյանը, հայկական ավիաընկերությունները 2010թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ավիափոխադրումների ծավալի 10 տոկոս աճ են գրանցել: «Սեպտեմբերի 22-ի դրությամբ, ուղևորափոխադրումների ծավալն աճել է 13,5 տոկոսով՝ 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, իսկ բեռների ավիափոխադրումը ավելացել է 3 անգամ»,-ասել է Սահակ Հակոբյանը:
Նա հայտնեց նաև, որ 2011թ. շահագործման կհանձնվի Երևան «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր տերմինալը, որը տեխնիկական հագեցվածությամբ կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին:
Մեկնաբանելով վերջին միջադեպը, երբ «Զվարթնոցն» արգելել էր «Արմավիային» չվերթներ իրականացնել, Սահակ Հակոբյանը հայտարարեց, որ պետությունն իրավունք չունի միջամտելու այդ երկու տնտեսվարող սուբյեկտների վեճին:

Гражданская авиация Армении динамично развивается. Как на пресс-конференции в Ереване заявил глава аппарата Главного Управления гражданской авиации Армении Саак Акопян, армянские авиалинии в период январь-сентябрь 2010 года зарегистрировали 10% роста объемов авиаперевозок. “По состоянию на 22 сентября объемы пассажироперевозок увеличились на 13.5% по сравнению с тем же периодом 2009 года, а периодичность авиаперевозок из Армении в Европу грузов увеличилась в 3 раза. Эти показатели – серьезное достижение”, – сказал Саак Акопян.
Он также сообщил, что в 2011 году в эксплуатацию будет сдан новый терминал ереванского аэропорта “Звартноц”, который по технической оснащенности будет соответствовать международным стандартам.
По словам Акопяна, в настоящее время ГУГА заключило 43 двусторонних контрактов с зарубежными авиаперевозчиками и намерено открыть новые авианаправления. Саак Акопян особо подчеркнул важность подписанных с ЕС и США соглашений, которые позволяют сотрудничать в сфере авиации и обеспечивать безопасные авиаполеты.