29 Սեպտեմբեր 2010 - 15:17 AMT
Հոկտեմբերի 5-6 Երևանում կանցկացվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տարածաշրջանային սեմինար` «Բիոէթիկական կրթությունը Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում. պրոբլեմներ և հեռանկարներ» թեմայով: Սեմինարը նվիրվում է Բիոէթիկայի և մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 5-ամյա տարելիցին: Միջոցառման նպատակն է նպաստել Հայաստանում բիոէթիկայի մասնագետների պատրաստման ընդունելի մոդելների մշակմանը:
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում են բիոէթիկական կրթության ոլորտի առաջատար փորձագետներ ԱՊՀ երկրներից, ՀՀ պետական կառավարման համակարգի, հասարակական կազմակերպությունների, Հայ առաքելական եկեղեցու և զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Կքննարկվի Ռուսաստանի, Բելառուսի և Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում տվյալ առարկայի դասավանդման փորձը: Հատուկ ուշադրության է արժանանում մարդու արժանապատվության պրոբլեմը` Բիոէթիկայի և մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի համատեքստում, ինչպես նաև բիոէթիկայի ոլորտում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դիրքորոշումը:
Սեմինարը կազմակերպել են Բիոէթիկայի ազգային կենտրոնը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բյուրոն Մոսկվայում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովը և Երևանի պետական համալսարանը` ՅՈՒՆԵՍԿՕ- ի էթիկական կրթության ծրագրի շրջանակներում:

29 Сентябрь 2010 - 15:17 AMT
5-6 октября 2010 г.в Ереване состоится семинар, посвященный пятилетию принятия Всеобщей декларации о биоэтике и правах человека.
Целью мероприятия является разработка приемлемых моделей подготовки отечественных специалистов в области биоэтики. Семинар будет проходить при участии ведущих экспертов СНГ попроблемам биоэтического образования, представителей государственных структур, неправительственных организаций Республики Армения, Армянской Апостольской Церкви и средств массовой информации
В ходе семинара будут рассмотрены образовательные схемы преподавания биоэтики в вузах Армении, России и Беларуси. Как отмечается в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении пресс-службы национального центра биоэтики ЕГУ, особое внимание будет уделено проблеме достоинства человека в свете Всеобщей декларации о биоэтике и правах человека, а также позиции ЮНЕСКО в области биоэтики.
Семинар организован Национальным центром биоэтики, Бюро ЮНЕСКО в Москве, Национальной комиссией по делам ЮНЕСКО в Армении, Ереванским государственнымуниверситетом в рамках Программы ЮНЕСКО по этическому образованию.