30 Սեպտեմբեր 2010 - 08:23 AMT
«Հայաստան» հիմնադրամի «Ջուրը կյանք է» կարգախոսով հեռուստամարաթոնը կկայանա նոյեմբերի 25-ին Լոս Անջելեսում
«Հայաստան» hամահայկական հիմնադրամի թվով տասներեքերորդ հեռուստամարաթոնը «Ջուրը կյանք է» կարգախոսով կկայանա նոյեմբերի 25-ին Լոս Անջելեսում (ԱՄՆ): Ինչպես սեպտեմբերի 30-ին լրագրողներին է հաղորդել հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, հեռուստամարաթոնն 12-ժամ անընդմեջ ուղիղ եթերով կհեռարձակվի ՀՀՀ, «Շանթ», «Արմենիա» հեռուստաալիքների կողմից: Կազմակերպիչները բարեգործների թվի 20-30% աճ են ակնկալում: Միջոցները կուղղվեն Արցախում ջրամատակարարման խնդիրների լուծմանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, լինելով ջրային ռեսուրսներով հարուստ, ջրամատակարարման հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի: Հեռուստամարաթոնի ընթացքում հավաքված միջոցներն առաջին հերթին կուղղվեն ջրամատակարարման բարելավմանը Մարտունիում, Հադրութում, Ասկերանում և Բերձորում»,- ասել է Արա Վարդանյանը:
Հեռուստամարաթոնի գլխավոր հովանավորը ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ ընկերությունն է, որը 136 մլն դրամ կհատկացնի կազմակերպման համար: Ինչպես լրագրողներին է հաղորդել հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, ընկերությունը հինգերորդ տարին անընդմեջ մասնակցում է հեռուստամարաթոնին, իսկ նվիրատվությունների ընդհանուր գումարը կազմել է ավելի քան $2.1 մլն:
Նա նշել է նաև, որ 2010 թվականի սեպտեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 31-ը դրամահավաքին մասնակցել ցանկացող բոլոր անձինք կարող են sms ուղարկել 8000 կարճ համարին: Հաղորդագրության արժեքը կազմում է 500 դրամ: Կարելի է նաև ցանկացած գումար նվիրաբերել «Հայփոստ»-ի փոստային գրասենյակներում:

Тринадцатый по счету телемарафон Всеармянского благотворительного фонда “Айастан” под девизом “Вода – это жизнь” пройдет в Лос-Анджелесе (США) 25 ноября. Как сообщил 30 сентября журналистам исполнительный директор фонда Ара Варданян, беспрерывная 12-часовая прямая трансляция телемарафона пройдет по телеканалам ОТА, “Шант”, “Армения”. Организаторы ожидают увеличения числа жертвователей на 20%-30%. Средства будут направлены на разрешение проблем водоснабжения в Арцахе.
“Нагорно-Карабахская республика, будучи богатой водными ресурсами испытывает серьезные проблемы с водоснабжением. Средства, собранные на телемарафоне, будут в первую очередь направлены на улучшение водоснабжения в Мартуни, Гадруте, Аскеране и Бердзоре”, – сказал Ара Варданян.
Главным спонсором телемарафона станет компания VivaCell-MTC, которая выделит 136 млн драм на его организацию. Как сообщил журналистам исполнительный директор фонда Ара Варданян, компания пятый год подряд участвует в телемарафоне, а общая сумма пожертвований составила более $ 2.1 млн.
Он также отметил, что с 30 сентября по 31 декабря 2010 года все желающие принять участие в сборе средств могут отправить sms на короткий номер 8 000. Цена сообщения составляет 500 драм. Также можно пожертвовать любую сумму в почтовых отделениях “Айпост”.