30 Սեպտեմբեր 2010 - 11:07 AMT
Մանվել Սարգսյան. Ճանաչելով ԼՂՀ անկախությունը՝ Հայաստանը վերջնականապես կլուծի Արցախի կարգավիճակի հարցը
Սեպտեմբերի 30-ին Ազգային ու ռազմավարական հետազոտությունների հայկական կենտրոնում տեղի է ունեցել «ԼՂՀ անկախության ճանաչումը Հայաստանի կողմից՝ դեմ և կողմ» թեմայով քննարկումը, որին մասնակցել են «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորներն ու փորձագետները:
Կենտրոնի ավագ մասնագետ Մանվել Սարգսյանը նշել է, որ այն տարածված կարծիքը, թե Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը դժվարություններ կառաջացնի Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացում, վկայում է այն մասին, որ կամ մարդիկ խորապես չեն գիտակցում Ղարաբաղի խնդիրը, կամ ուղղակի վախենում են քայլ անել այդ ուղղությամբ: «ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցում շատ հակասական է: Մի կողմից ՀՀ ղեկավարությունը ոչ մի դեպքում չի համաձայնվի , որ ԼՂՀ-ն լինի Ադրբեջանի կազմում, սակայն, մյուս կողմից, բանակցում է ադրբեջանական կողմի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ: Եվ դա այն դեպքում, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հստակ հայտարարում է, որ Ադրբեջանը մասնակցում է բանակցություններին՝ լուծելու համար ԼՂՀ կարգավիճակի հարցը տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»,-ասել է փորձագետը: Նա հավելել է նաև, որ եթե Հայաստանը չի պատրաստվում քննարկել Ադրբեջանի կազմում ԼՂՀ կարգավիճակի լուծման հարցը, ապա պետք է ճանաչի Արցախի անկախությունը, որպեսզի այդ խնդիրն այլևս բանակցությունների առարկա չլինի:
Իր հերթին «Ժառանգություն» խմբակցության նախագահ Ստեփան Սաֆարյանն ընդգծել է, որ 1992թ. ի վեր ՀՀ իշխանությունները վաղաժամ են համարում ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը: «Ես ուզում եմ հարցնել, ե՞րբ է գալու այդ պահը»,-հռետորական հարց ուղղեց Սաֆարյանը: Նա նաև չհամաձայնվեց այն մտքի հետ, որ ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը կարող է պատճառ դառնալ Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների վերսկսման համար: Ադրբեջանը պատերազմ կսկսի միայն այն դեպքում, եթե վստահ լինի, որ հաղթելու է»,-ասել է պատգամավորը:
«Ժառանգության» վարչության անդամ Ռուբեն Հակոբյանը նշել է, որ բանակցություններին Արցախի մասնակցության հասնելու ամենալավ միջոցը ՀՀ կողմից նրա անկախության ճանաչումն է: «Նման միջադեպ արդեն կա. Երբ 1974թ. Թուրքիայի կողմից Հյուսիսային Կիպրոսի օկուպացիայից հետո թուրքական կողմը ճանաչեց նրա անկախությունը և «առաջ տարավ» նրան որպես բանակցությունների սուբյեկտ:

30 Сентябрь 2010 - 11:07 AMT
Манвел Саркисян: Признав независимость НКР, Армения окончательно решит вопрос статуса Нагорного Карабаха
30-го сентября в Армянском центре национальных и стратегических исследований состоялось обсуждение по теме “Признание независимости НКР Арменией – за и против”, в котором приняли участие депутаты фракции “Наследие” и эксперты. Несмотря на то, что представители коалиционных политических сил и МИД Армении были приглашены на обсуждение, они не приехали.
Старший специалист центра Манвел Саркисян заметил, что распространенное мнение в Армении о том, что признание независимости НКР создаст трудности в переговорном процессе по Карабаху, свидетельствует о двух вещах – или люди глубоко не осознают карабахскую проблематику или просто боятся сделать какой-то шаг в этом направлении. “Позиция властей Армении по карабахскому урегулированию очень противоречива. С одной стороны руководство РА ни в коем случае не согласится с тем, чтобы НКР был в составе Азербайджана, но с другой стороны ведет переговоры с азербайджанской стороной по поводу статуса Нагорного Карабаха. Это в том случае, когда президент Азербайджана Ильхам Алиев четко заявил, что Азербайджан участвует в переговорах для разрешения вопроса статуса НКР в границах АР”, – подчеркнул эксперт. Он также добавил, что если Армения не собирается обсуждать вопрос разрешения статуса НКР в рамках территорий Азербайджана, то должна признать независимость Арцаха, чтобы данная проблема больше не была предметом переговоров.
При этом он не согласился с тем мнением, что признание независимости НКР Арменией станет поводом войны. “На данный момент азербайджанская сторона пытается убедить международное сообщество в том, что проблему нужно решить военным путем. Азербайджан пойдет на военное разрешение конфликта, если ему удастся добиться своего”, – подчеркнул Манвел Саркисян.