30 Սեպտեմբեր 2010 - 11:20 AMT
«11-րդ դարի Հավուց Թառ վանքի մաքրման աշխատանքներ կատարելու նպատակով կամավորների խմբի հետ այցելելով Խոսրովի արգելոց, մենք որսագողության հետքեր հայտնաբերեցինք՝ կենդանիների դիակներ և պարկուճներ»,-ասել է գրող, հրապարակախոս Վահրամ Թաթիկյանը սեպտեմբերի 30-ի մամլո ասուլիսում:
«Ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ մտադիր եմ դիմել բոլոր միջազգային ատյաններին՝ պահանջելով հայտարարել Հայաստանը զբոսաշրջության համար անբարենպաստ երկիր, քանի որ զբոսաշրջիկներ հրավիրելուց առաջ, մենք պետք է լուծել բնապահպանական խնդիրները»,-ասել է Թաթիկյանը:
Մի քանի նախաձեռնող խմբերի ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը նշել է, որ կամավորների բոլոր ջանքերը Խոսրովի արգելանոցի ղեկավարությունը առճակատման է վերածում և նույնիսկ սահմանափակել է նրանց մուտքը արգելոցի տարածք: Այժմ նրանք կարող են դա անել միայն ունենալով բնապահպանության ու մշակույթի նախարարությունների հատուկ թույլտվությունը:

“Во время пребывания с группой добровольцев, занимавшейся очищением от мусора территории монастыря Авуц тар (XI век) в Хосровском заповеднике, мы обнаружили следы браконьерства: трупы животных и гильзы от патронов”,- сообщил писатель-публицист Ваграм Татикян на пресс-конференции 30 сентября.
По его словам, добровольцам удалось собрать из этой территории огромное количество мусора, однако, вместо того, чтобы поблагодарить их и укрепить сотрудничество, лесники и местное население “с еще большим усердием загрязняют” территорию.
“В связи с этим, я с полной ответственностью заявляю, что намерен обратиться во все международные инстанции с требованием признать Армению местом, абсолютно непригодным для туризма, поскольку прежде чем пускать туристов на свою территорию нам надо ее хорошо очистить”,- отметил Татикян.
Активистка нескольких инициативных групп Мариам Сухудян отметила в свою очередь, что все старания добровольцев руководство Хосровского заповедника воспринимает в штыки, и даже ограничило их вход на территорию заповедника. Теперь они могут попасть туда только при наличии особого разрешения Министерства охраны природы или Министерства культуры.