1 Հոկտեմբեր 2010 - 07:38 AMT
Թուրքիան չի հանգստանա մինչև չոչնչացնի բոլոր հայկական հուշարձաններն իր տարածքում, վստահ է Սամվել Կարապետյանը
«Մենք պետք է ուրախ լինենք, որ այսօր Անիի Մայր տաճարում նամազ է անցկացվելու: Մինչև վերջերս այն տեղը, որտեղ նամազ է արվելու, օգտագործվում էր որպես արտաքնոց, իսկ այսօր թուրքական կառավարությունն այնտեղ նամազ է անում՝ խոստովանելով, որ Անին իրոք սրբավայր է»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է հուշարձանագետ, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող ՀԿ նախագահ Սամվել Կարապետյանը: Ըստ նրա, Թուրքիայում շատ են մեջիթի վերածված քրիստոնեական եկեղեցիները, սակայն կառավարությունն ընտրել է այդ վայրը, ավելի ուժեղ վիրավորելու համար հայերի զգացմունքները:
Կարապետյանը հիշեցրել է, որ Արևմտյան Հայաստանում շուրջ 2000 հայկական եկեղեցի ու ճարտարապետության հուշարձան է եղել, սակայն այժմ մնացել է միայն 1/10-ը: «Եթե Թուրքիան շարունակի նույն տեմպերով ոչնչցանել հուշարձանները, ապա 10-15 տարուց ոչ մի եկեղեցի չի մնա: Թուրքիան չի հանգստանա, մինչև չոչնչացնի բոլոր հայկական հուշարձաններն իր տարածքում՝ ջնջելու համար նույնիսկ հիշատակումները հայերի մասին, որոնք այդ տարածքի բնիկներն են»,-ասել է հայ պատմաբանը:

«Мы должны радоваться тому, что сегодня в Ани будет проведен намаз. До недавнего времени место, где будет совершен молебен, являлось отхожим, а сегодня турецкое правительство там устраивает намаз, признавая, что Ани действительно святыня», – сказал на пресс-конференции в Ереване историк архитектуры Самвел Карапетян. По его словам, в Турции очень много церквей, превращенных в мечети, но правительство выбрало именно это место, чтобы сильнее оскорбить чувства армян.
Карапетян напомнил, что в Западной Армении было более 2000 армянских храмов и памятников архитектуры, однако сейчас от них осталась 1/10. «Если Турция будет продолжать уничтожение памятников такими же темпами, то через 10-15 лет не останется ни одного храма. Турция не успокоится, пока не уничтожит все армянские памятники, чтобы стереть даже упоминание об армянах, которые были титульной нацией», – подчеркнул армянский историк.