1 Հոկտեմբեր 2010 - 11:44 AMT
Անիում անցկացված նամազով Դևլեթ Բախչելին մեկնարկեց նախընտրական քարոզարշավը Թուրքիայում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Ըստ նրա, առաջիկա պայքարը լուրջ է լինելու և կրելու է հստակ արտահայտված հակահայկական բնույթ: «Հիմնական շեշտն, ըստ իս, դրվելու է ազգային փոքրամասնությունների, առաջին հերթին, հայերի խնդիրների վրա: Իսկ ինչպես մենք գիտենք անցյալի տխուր փորձից, յուրաքանչյուր նման քարոզարշավի արդյունքում միայն ավելանում են հալածանքները Ստամբուլի հայ համայնքի հանդեպ, որը ոչ ձայնի իրավունք ունի, ոչ այլ որևէ իրավունք»,-ասել է Սաֆրաստյանը:
2011թ. Թուրքիայում տեղի կունենան համազգային ընտրություններ, որտեղ իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը հաղթելու հույս ունի, ինչպես դա տեղի է ունենում 2002թ. ի վեր:

1 October 2010 - 11:44 AMT
Director of the Oriental Studies Institute at the Armenian National Academy of Sciences, professor Ruben Safrastyan said that with namaz in Ani, Devlet Bahcelu actually gave a kick-start to election campaign in Turkey.
The upcoming struggle will be rather tough and anti-Armenian, for sure, Safrastyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“The basic focus will be on problems of national minorities, first of all, on Armenians. The sad experience suggests that each similar pre-electoral campaign leads to stronger persecution of the Armenian community of Istanbul, which has neither rights, nor vote,” Safrastyan said.
Pan-national elections will be held in Turkey in 2011, during which the ruling party – Justice and Development Party (AKP) – hopes for victory, as has been the case since 2002.