Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հոկտեմբերի 1-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ դեսպան, Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լյուցենբերգերը: Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն 2009-2011 թվականների գործողությունների ծրագրին վերաբերող հարցեր, մասնավորապես` կարեւորվել է Հայաստանում Եվրամիության խորհրդատվական խմբի գործունեության ժամկետի երկարաձգումը: Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում հավանության է արժանացել «Սահմանային անվտանգության ապահովման եւ պետական սահմանի համալիր կառավարման ռազմավարությունը»: Երկուստեք կարեւորվել է Եվրամիության աջակցությունը Հայաստանին եւ Հարավային Կովկասի երկրներին սահմանային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցերի: Արթուր Բաղդասարյանն անընդունելի է համարել տարածաշրջանային ծրագրերից Հայաստանը դուրս մղելու` Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի գործելաոճը:
Քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող այլ խնդիրներ, հաղորդում է Ազգային անվտանգության խորհրդի մամլո ծառայությունը:

1 октября секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян встретился со спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе Питером Семнеби. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся программы действий Армения-Евросоюз 2009-2011 гг, в частности была отмечена важность продления срока деятельности консультативной группы ЕС в Армении. Артур Багдасарян также сообщил, что в ходе заседания СНБ РА была одобрена «Стратегия по обеспечению пограничной безопасности и комплексному управлению государственной границей». Касаясь данного вопроса, стороны придали важность поддержки со стороны Евросоюза в вопросе развития пограничных инфраструктур Армении и стран Южного Кавказа.
Собеседники также обратились к процессам урегулирования карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений. В этом контексте Артур Багдасарян посчитал неприемлемой политику Турции и Азербайджана, которая направлена на изоляцию Армении от региональных проектов, сообщает пресс-служба СНБ РА.