Պաշտոնական Թբիլիսին ոչ գրավոր, ոչ բանավոր հրահանգ չի տվել «Վերին Լարս» ՀԱԿ-ը փակելու մասին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Գրիգոլ Վաշաձեն:
Իր հերթին, Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ հսկիչ-անցագրային կետը (ՀԱԿ) բացելու հարցը քննարկվել է Վաշաձեի հետ հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում վրացական կողմը բացատրել է ՀԱԿ փակումը տեխնիկական պատճառներով: «Վերին Լարս» ՀԱԿ-ը բաց է կամ բաց կլինի առաջիկա ժամերին»,- ասել է Նալբանդյանը:
Գրիգոլ Վաշաձեն նաև նշել է, որ ոչ նա, ոչ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը չեն կարող վերահսկել մաքսային ծառայության գործունեությունը: «Ես այսօր առավոտյան զանգահարել եմ Թբիլիսի և կարող եմ հայտնել, որ անցագրային կետը ներկա պահին աշխատում է: Որոշ ժամանակ անց ես կարող եմ հստակ ասել, որ առաջին մեքենան արդեն անցել է ՀԱԿ-ով»,- ասել է Վաշաձեն:

Официальный Тбилиси не давал ни письменных, ни устных указаний по поводу закрытия КПП "Верхний Ларс". Об этом на совместной с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции в Ереване заявил глава МИД Грузии Григол Вашадзе.
В свою очередь Эдвард Налбандян подчеркнул, что вопрос КПП был обсужден на встрече с Вашадзе, в ходе которой грузинская сторона объяснила закрытие КПП техническими причинами. "КПП "Верхний Ларс" открыт или будет открыт в ближайшие часы", – сказал глава МИД Армении.
Григол Вашадзе также заметил, что ни он, ни министр иностранных дел Армении не могут контролировать деятельность таможенной службы. "Я звонил в Тбилиси сегодня утром и могу сообщить, что пропускной пункт в настоящее время работает. Через некоторое время я смогу с точностью сказать, что первая машина уже пересекла КПП "Верхний Ларс», – подчеркнул глава грузинского внешнеполитического ведомства.