4 Հոկտեմբեր 2010 - 10:42 AMT
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նախաձեռնությամբ Սոչիում կայանալիք անվտանգության հարցերը համակարգող պաշտոնյաների միջազգային հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով հոկտեմբերի 4-ին Սոչի կմեկնի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պավիրակությունը:
Շուրջ վեց տասնյակ երկրների պատվիրակությունները երկու օր կքննարկեն անվտանգության համաշխարհային մարտահրավերներին միասին դիմակայելու հնարավորությունները, մասնավորապես` քննարկման առարկա կդառնան տեղեկատվական անվտանգությանն սպառնացող մարտահրավերները, բնական և տեխնածին աղետների, ահաբեկչության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, անօրինական միգրացիայի, զենքի և ռադիոակտիվ նյութերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի հարցերը:
Այցի ընթացքում Արթուր Բաղդասարյանը երկկողմ հանդիպումներ կունենա Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, Բուլղարիայի, Ավստրիայի պատվիրակությունների ղեկավարների հետ:
Պատվիրակությունը կվերադառնա Երևան հոկտեմբերի 6-ին, հաղորդում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակը:

4 октября делегация Армении во главе с секретарем Совета национальной безопасности (СНБ РА) Артуром Багдасаряном с целью участия в предстоящей международной встрече должностных лиц, координирующих вопросы безопасности, которая состоится по инициативе Совета безопасности России, отбыла в Сочи. Делегации около 60 стран в течение двух дней будут обсуждать возможности совместного противостояния глобальным вызовам в сфере безопасности. В частности, будут обсуждаться такие вопросы, как вызовы, угрожающие информационной безопасности, вопросы, связанные с борьбой с техногенными катастрофами, терроризмом, незаконным оборотом наркотиков, оружия и радиоактивных веществ, нелегальной миграцией.
В рамках визита секретарь СНБ РА проведет двусторонние встречи с руководителями делегаций России, Индии, Китая, Объединенных Арабских Эмиратов, Болгарии, Австрии. Армянская делегация вернется в Ереван 6 октября, сообщает пресс-служба СНБ РА.