4 Հոկտեմբեր 2010 - 11:38 AMT
«Հայաստանում գիտության զարգացմանն աջակցելու գործում ունեցած ավանդի համար» Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ադրիաան Վան դեր Մեերը կպարգևատրվի ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի ոսկե մեդալով: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են ՀՀ ԳԱԱ տեղեկատվա-վերլուծական կենտրոնից, մեդալի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կոնենա հոկտեմբերի 5-ին: Միջոցառմանը կմասնակցեն ՀՀ ԳԱԱ ղեկավարությունը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Գիտության պետական կոմիտեի ղեկավար Սամվել Հարությունյանը, Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի կողմից ֆինանսավորվող գիտական նախագծերի ղեկավարներ, գիտական հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնը (ՄԳՏԿ) միջկառավարական կազմակերպություն է, որը հիմնադրել են Եվրամիությունը, Ճապոնիան, Ռուսաստանի Դաշնությունը և ԱՄՆ-ն: Ներկայումս Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնը ֆինանսավորվում է Նորվեգիայի, Կորեայի Հանրապետության և Կանադայի կողմից: Հայաստանը Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնին միացավ 1994թ.: Հայաստանում իր գործունեության 15 տարիների ընթացքում Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնը ֆինանսավորել է 38,6 միլիոն դրամի 162 նախագիծ, այդ թվում` 53 նախագիծ ՀՀ ԳԱԱ-ից:

Исполнительному директору Международного научно-технического центра Адриаану ван дер Мееру присуждена золотая медаль НАН РА “За заслуги в содействии развитию науки в Армении”. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе НАН РА, торжественное вручение медали состоится 5 октября. В церемонии награждения примут участие руководство НАН РА, министр образования и науки РА Армен Ашотян, руководитель Госкомитета по науке Самвел Арутюнян, а также руководители научных проектов, финансируемых Международным научно-техническим центром и другие представители научного сообщества.
Международный научно-технический центр (МНТЦ) – межправительственная организация, налаживающая деловые связи между учеными стран СНГ и Грузии с их коллегами из исследовательских организаций в Канаде, ЕС, Японии, Республике Корея, Норвегии и США. Армения присоединилась к МНТЦ в 1994 году. За 15-летнюю деятельность в Армении, центр профинансировал 162 проекта НАН РА на общую сумму 38,6 млн драм.