5 Հոկտեմբեր 2010 - 10:16 AMT
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցությունը դեմ չէ, որպեսզի «ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին» օրինագիծը հանվի ՀՀ խորհրդարանի քառօրյաի օրակարգից և ներառվի մեծ օրակարգում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: «Սակայն, քանի որ ոչ մի քաղաքական ուժ դրական չարձագանքեց այդ առաջարկին, ապա մենք որոշեցինք օրինագիծն այսօր դնել քննարկման»,-ասել է պատգամավորը:
Իր հերթին ՀՅԴ խմբակցության նախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ նման օրինագիծը փակուղի կտանի Հայաստանին: «ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու համար հարկավոր է բոլոր քաղաքական ուժերի համընդհանուր համաձայնությունը: Սակայն, այժմ իրավիճակը բոլորովին այդպիսին չէ»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխոսնակ Սամվել Նիկոյանը նշել է, որ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունը դեմ չէ ԼՂՀ անկախության ճանաչման գաղափարին: «Մենք ձգտում ենք դրան, սակայն այժմ այդ օրինագիծը քննարկելն աննպատակահարմար է: Եթե մենք հիմա նման քայլի գնանք, ապա մարտահրավեր կնետենք միջազգային հանրությանը»,-ասել է Նիկոյանը:
Ըստ «Բարգավաճ Հայաստանի» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանի, Արցախի ճանաչումն այժմ կվնասի կարգավորման գործընթացին:

Фракция “Наследие” не против того, чтобы законопроект “О признании независимости НКР” был снят с повестки четырехдневки парламента Армении и был включен в большую повестку. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава фракции “Наследие” Степан Сафарян. “Но поскольку ни одна политическая сила положительно не отреагировала на это предложение, то мы решили поставить законопроект на обсуждение сегодня”, – сказал депутат.
В свою очередь председатель фракции АРФД Ваан Ованнисян заявил, что законопроект, предусматривающий признание НКР Арменией, ведет в тупик. “Для признания независимости НКР необходимо всеобщее согласие политических сил. Но сейчас ситуация далеко не такова”, – сказал Ованнисян.
Вице-спикер НС РА Самвел Никоян отметил, что фракция Республиканской партии Армении (РПА) не против самой идеи признания НКР. “Мы стремимся к этому, но обсуждать данный законопроект сейчас нецелесообразно. Если мы пойдем на этот шаг сейчас, то этим мы бросим вызов международному сообществу”, – сказал Никоян.
По мнению секретаря фракции “Процветающая Армения” Арама Сафаряна, признание Арцаха сейчас подорвет процесс по урегулированию карабахской проблемы, проходящий в рамках Минской группы ОБСЕ.