5 Հոկտեմբեր 2010 - 11:25 AMT
Բյուրականի աստղադիտարանը Հայաստանում տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոնի ստեղծման հայտ է ներկայացրել: Ինչպես լրագրողներին է հայտնել Աստղագետների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Արեգ Միքայելյանը, կենտրոնյը նախատեսվում է ստեղծել Միջազգային աստղագիտական միության ծրագրով 10 տարվա ընթացքում: Ըստ մտահղացման, ծրագիրն իրականացվելու է աշխարհի 8 տարածաշրջանային կենտրոնների միջոցով: Հայաստանի հետ մեկտեղ մրցույթին մասնկցում է տարածաշրջանային ևս 7 երկիր: Ըստ Արեգ Միքայելյանի, ընտրության արդյունքները հայտնի կդառնան միության հաջորդ նիստում՝ առաջիկա ամիսներին:
Միջազգային աստղագիտական միությունը աշխարհի աստղագետներին միավորող կազմակերպություն է, որը հիմնվել է 1919թ. Բրյուսելում, այն միավորում է 64 պետություն:

5 Октябрь 2010 - 11:25 AMT
Бюраканская астрофизическая обсерватория подала заявку на создание регионального астрономического центра в Армении. Как сообщил журналистам президент Армянской ассоциации астрономов Арег Микаелян, данный центр планирует создать Международный астрономический союз в рамках 10-летней программы стратегического развития астрономии. По замыслу МАС, программа будет реализовываться посредством восьми региональных центров по всему миру. Наряду с Арменией в конкурсе участвуют еще 7 стран региона. По словам Арега Микаеляна, результаты отбора станут известны в ходе следующего заседания союза в ближайшие месяцы.
Международный астрономический союз – организация, объединяющая астрономические сообщества всего мира. Основана в июле 1919 года в Брюсселе (Бельгия). Союз включает 64 государства.