Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը, որևէ հիմք չունենալով հավատալու հայ երիտասարդի մահվան վարկածի իսկությանը, իր մտահոգությունն է հայտնում այդ առնչությամբ, գտնելով, որ Մանվել Սարիբեկյանի ողբերգական մահվան պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկնում է նրան գերեվարող երկրի՝ Ադրբեջանի վրա: «Հրավիրում ենք միջազգային կառույցների՝ մասնավորապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուշադրությունն այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, մասնավորապես՝ «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» կոնվենցիայի դրույթները, անտեսում է ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ԵԱՀԿ ՄԽ գործադրած ջանքները՝ նման սադրիչ քայլի գնալով համանախագահների Դաշտային գնահատման առաքելության օրերին:
Արդեն որերորդ անգամ Ադրբեջանը հանցավոր քայլերի է գնում՝ չարժանանալով միջազգային իրավասու կառույցների պարսավանքին: Հենց այդ անպատժելիության զգացողությունն է սպանել միջազգային նորմերով չպաշտպանված մեր հայրենակցին»,- նշվում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով երկրի Պաշտպանության նախարարության և ռազմական դատախազության համատեղ հայտարարությունը, հայտնում են, որ հոկտեմբերի 5-ին, գիշերը ժամը 3-ին ինքնասպանություն է գործել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանը: Ըստ հաղորդագրության՝ Մանվել Սարիբեկյանի պարանոցի վրա հայտնաբերվել է կախվողներին բնորոշ հետք, իսկ դատաբժշկական փորձաքննությունը նրա մարմնի վրա բռնության հետքեր չի հայտնաբերել։
Չնայած հայկական կողմի պարզաբանումներին, որ երիտասարդը սովորական հովիվ էր, որը մոլորվել և հատել էր հայ-ադրբեջանական սահմանը, Ադրբեջանը համառորեն պնդում էր, թե սեպտեմբերի 11-ին սահմանից այն կողմ հայտնված Սարիբեկյանը դիվերսանտ է: Այնուհետև ադրբեջանական քարոզչամեքենան համացանցով տարածեց մի տեսանյութ, որում հայ երիտասարդն ասում էր, թե, իբր, իրեն հատուկ պատրաստել են Ադրբեջանում ահաբեկչական գործողություն իրականացնելու համար։ Սակայն այդ կադրերում հստակ երևում էր, որ երիտասարդը ենթարկված էր կտտանքների։

Though Armenia provided comments with respect to shepherd Manvel Saribekyan, Azerbaijan continuously states that an Armenian subversive appeared on Azerbaijan’s territory on September 11. The Azerbaijani propaganda posted an interview on the web with the Armenian captive, where he says that he had been trained for terrorist acts on Azerbaijan’s territory. However, one can see that Saribekyan had been subjected to tortures prior to that, reads a statement of the RA Defense Ministry.
It goes on saying: “The RA Defense Ministry has no any grounds to trust the version of the Armenian young men’s death and voices concern over it, considering that the Azerbaijani authorities are responsible for the tragic death of Manvel Saribekyn. We urge international structures, specifically, the International Committee of the Red Cross to pay attention to the fact that Azerbaijan roughly violates international humanitarian norms once again, specifically, the Convention on treatment of prisoners of war and jeopardizes the OSCE Minsk Group’s activity at the moment, when the Co-Chairs implement an assessment mission. Again and again Azerbaijan goes on length of criminal steps, which remain unpunished, what has killed Manvel Saribekyan.”
The Defense Ministry and Military Prosecutor’s Office of Azerbaijan have issued a statement on “suicide” of Armenian captive Manvel Saribekyan. According to a 1news.az report, Saribekyan “hung himself” on the night of October 5, making a slipknot of his shirt and bedsheet. A scar characteristic for a hanged man was found on Saribekyan’s neck. The experts “did not reveal” any marks of violence on his body.