(?)Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՆԱՏՕ –ի խորհրդում արված Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մահմեդյարովի վերջին հայտարարությունը, այն մասին, որ Հայաստանը արգելակում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը:
(!)Առաջին հերթին, այնքան էլ համոզված չեմ, որ Հյուսիսատլանտյան խորհրդի դեսպանների մակարդակով հանդիպմանը Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության մասնակցությամբ, նա ասել է հատկապես այն, ինչ մեջբերել է ադրբեջանական մամուլը, քանի որ ՆԱՏՕ-ի կանոններով այդ համաժողովըները փակ են և դրանց բովանդակությունը չի հրապարակվում:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանը խախտել է սույն կանոնը, և պարոն Մահմեդյարովը, ակնհայտորեն տպավորված ՀՀ ԱԳ նախարարի ՄԱԿ-ի ելույթով , որոշել է Ադրբեջանի ձախողումները և սադրանքները, վերագրել Հայաստանին: Գործընթացն արգելակելու անհիմն մեղադրանքներով և “ստատուս քվոն” պահպանելու ցանկությամբ ոչինչ չի լուծվի: Ադրբեջանը պարտավոր է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին հավատարիմ մնալու. ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք, ուժի կիրառման սպառնալիքի կամ դրա կիրառումից ձեռնպահ մնալը և տարածքային ամբողջականության սկզբունքը: Բաքուն, ըստ էության մերժում է ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, բայց ոչ թե Բաքուն, այլ ԼՂՀ –ի ժողովուրդն է որոշում, թե ինչպես ապրի: Հաջորդ գալիս է ուժի կիրառման սպառնալիքի կամ դրա կիրառումից ձեռնպահ մնալը:. Ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանը պարզ չէ թե ում է սպառնում, ավելին, ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի զինուժերի սահմանագծին սադրանքների է դիմում:
Երեք միջազգային իրավունքի սկզբունքներից միայն մեկը` տարածքային ամբողջականության սկզբունքն են, իբրև թե ընդունում, այն էլ աղճատված: Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանն կանոնադրությանը համաձայն, տարածքային ամբողջականության սկզբունքը չի կարող հակադրվել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին:. Հավասարություն և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի նպատակներից մեկը, որը արձանագրված է կազմակերպության կանոնադրության առաջին գլխում: Կանոնադրության երկրորդ գլխում նշված են այն սկզբունքները, որոնք ուղղված են կազմակերպության նպատակների իրագործմանը, այդ թվում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը:
Իսկ Միջազգային դատարանի որոշումը Կոսովոյի վերաբերյալ չէր կարող այլ կերպ լինել, քանի որ դատարանը առաջնորդվում է Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կանոնադրությամբ:
(?) Ձեր կարծիքով, ի ՞ նչ պետք է ձեռնարկի Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու համար
(!)Եթե Ադրբեջանն իրոք ցանկանում է լուծել խնդիրը, ապա պարտավոր է ընդունել իր պատասխանատվությունը ինքնորոշված ԼՂՀ-ի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքների համար, իրենց կողմից Լեռնային Ղարաբաղի գրավված տարածքները վերադարձնելու պատրաստակամություն հայտնի և սկսի անմիջական բանակցություններ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ, որպես լիիրավ և լիարժեք մասնակցի: Բաքուն, իրենց սեփական շահերից ելնելով, պետք է դադարեցնի “զենք չխկացնել ”, ինչն ոչ ոքի չի վախեցնում, և հրաժարվի խելագառ մտքեր բարձրաձայնելուց, որ, իբր, հայկական պետությունը հիմնված է «հին ադրբեջանական հողերի» վրա: Իրենց հայտարարությունների տրամաբանությանը համաձայն, ստացվում է, որ ադրբեջանցիները եղել են և ապրել են հայկական տարածքների վրա հազարավոր տարիներ: Բայց ինչպես բացատրել իրենց կարգախոսը` «Մեկ ազգ – երկու պետություն», հատկապես, երբ Թուրքիան ընդունում է, որ թուրքերը այդ տարածքներ համեմատաբար վերջերս են եկել:
Այսպիսով, թող դեռ պարզեն թե քանի պետություն և ազգ կա այնտեղ: Իսկ տարածաշրջանում բնիկ ժողովուրդների մշակութային ու պատմական ժառանգության ոչնչացումը, փաստարկներ չի ավելացնում անցյալ դարի սկզբին արհեստականորեն ստեղծված Ադրբեջանին ուրիշին պատկանող տարածքները պահանջելու համար:
(?)Բաքվի լրատվամիջոցները այսօր հաղորդեցին հայ գերի ` Մանվել Սարիբեկյանի «ինքնասպանության » մասին:
(!)Սա ևս մեկ նողկալի արարք է, երբ առևանգել են հովվին և փորձում են որպես դիվերսանտ ներկայացնել: Երբ դա չի հաջողվում, նրան պարզապես սպանում են: Սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի վայրագ խախտում է: Մանվել Սարիբեկյանի գերության օրվանից ի վեր, Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվել են Կարմիր խաչի կոմիտեն ընդունելու: Այս փաստը արդեն ասում է, թե ինչպես են վերաբերվել Մանվել Սարիբեկյանին գերության մեջ , չեմ կարծում եմ, որ ավելի լավ , քան նացիստական ճամբարներում:
Հարևան հանրապետության իշխանությունները չեն գնահատում մարդու կյանքը,այդ թվում և սեփական քաղաքացիների:
Միջնորդների և ՄԱԿ-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և դիպուկահարների դուրս բերման հայցերին, Ադրբեջանը հրաժարվում է ընդառաջել: Նրան ավելի հարմար է անվստահության և ատելության մթնոլորտ պահպանել ժողովուրդների միջև, նույնիսկ սեփական քաղաքացիների կյանքի գնով:
(?) Այսօր Հայաստանի խորհրդարանում քննարկվում էր “ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչման” օրինագիծը: Ի՞ նչ եք կարծում, այս օրենքն անհրաժեշտ է:
(!) Լեռնային Ղարաբաղը կայացած պետություն է, չնայած Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների և ագրեսիայի քաղաքականության պայմաններին:
Հայաստանի Հանրապետությունը կառուցում է իր հարաբերությունները Լեռնային Ղարաբաղի հետ որպես հավասարազոր գործընկերոջ: Оրակարգում ԼՂՀ –ի ճանաչման հարցն է: Բայց այս փուլում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը աննպատակահարմար համարում օրինագծի ընդունումը:.
(?)Սկսվել է ԵԱՀԿ ՄԽ գնահատման առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների շուրջ: Ի՞նչ կարող ենք ակնկալել համանախագահների գնահատականներից:
(!)Իրականում, մեզ քիչ է մնացել է սպասելու . հոկտեմբերի 6-ին նրանք ժամանում են Երևան, 7-ին կմեկնեն Ստեփանակերտ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կազմը փոխվել է և նրանց հարկավոր է տեղում ծանոթանալ իրավիճակին: Մնացածի մասին կարելի է խոսել առաքելության ավարտից հետո:
(?) Դրանից հետո, երբ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովից հետ կանչեց իր բանաձևը “Ադրբեջանի գրավված տարածքների մասին”, տեղեկություն հայտնվեց, որ դեկտեմբերի 13-ին բանաձևը կրկին կքննարկվի:
(!)Առաջինը, բանաձևի նախագիծը արդեն մեռած է, բայց Գլխավոր վեհաժողովի օրակարգում օրակարգային կետ կա, որով Ադրբեջանը կարող է մի նոր բանաձև առաջ քաշել: Ընդհանրապես, բանաձևերը հնարավոր է հետ կանչել, կրկին քննարկել ` դա ցանկացած երկրի իրավունքն է: Ինչպես նախորդ դեպքում, Հայաստանը կարող է ցանկացած իրավիճակի զարգացմանը համարժեք պատասխան տալ:

6 October 2010 - 05:34 AMT
(?)In his address to NATO Council, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov accused Armenia of torpedoing Karabakh talks. How would you comment on this?
(!)The fact is that NATO Council meetings are usually held behind closed doors and their minutes are not made public, so I’m not sure that the Azerbaijani media quoted Foreign Minister Mammadyarov correctly. It looks like Azerbaijan has violated this rule and Mr. Mammadyarov, impressed by the speech delivered by the Armenian Foreign Minister in the UN, decided to ascribe Azerbaijan’s provocations and blunders to Armenia. Groundless accusations of torpedoing the process to maintain the status quo cannot help. Azerbaijan has to observe the international law norms spelling the right of nations to self-determination, non-use of force and the principle of territorial integrity. Baku denies the right to self-determination, however, it’s not Azerbaijan but the people of NKR to decide on their fate. With continuous threats and provocations at the line of contact between the Azerbaijani and NKR armed forces, Baku ignores the principle of non-use of force. The only principle Azerbaijan pretends to understand is territorial integrity. However, the UN Charter clearly says that this principle cannot be opposed to the right of nations to self-determination. The part 2 of Article 1 of the UN Charter reads: To develop friendly relations among nations based on respect for the principle of equal rights and self-determination of peoples, and to take other appropriate measures to strengthen universal peace. In this context, it’s worth noting that the ruling of the International Court of Justice on Kosovo could not be different, as the Court is guided by the UN Charter.
(?)What do you think Azerbaijan should do for resolution of the Nagorno Karabakh conflict?
(!)If Azerbaijan really wants to resolve the Karabakh problem, it should first of all shoulder the responsibility for the consequences of the war it unleashed against Nagorno Karabakh and launch direct talks with NKR as a full-fledged party to process. Baku must give up saber-rattling and renounce absurd ideas like the one that the Armenian state was built “on Azerbaijani lands.” Following their logic, one can presume that Azeris have lived in Armenian territories for thousands of years. So how can “One nation, two states” slogan be explained, if Turks admit that they came to these lands relatively recently. Well, let them count the nations and states then. The fact remains that destruction of historical heritage of aboriginal peoples of the region is not for the benefit of Azerbaijan, which was artificially created at the beginning of the last century to claim the others’ lands.
(?)Azerbaijani media reported about the “suicide” of Armenian captive Manvel Saribekyan…
(!)This is another outrageous act when a kidnapped shepherd is presented as a subversive and then killed. It’s grave violation of the international humanitarian law. Representatives of the International Committee of the Red Cross were not allowed to the captive, what clearly indicates that conditions in Azeri torture chambers are no better than in Nazi concentration camps. The authorities in our neighboring country ride roughshod over people, even if the matter concerns their own population. Azerbaijan rejects any calls to strengthen the ceasefire and withdraw snipers, because it's interested in inspiring hatred even at expense of its own citizens' lives.
(?)The RA parliament debated the bill on recognition of NKR's independence by Armenia. What's your opinion about the issue?
(!)The Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic is an independent state which withstood the Azerbaijani aggression. The Republic of Armenia builds its relations with NKR as an equal partner. The issue of recognition is on the agenda. However, the Armenian government does not find adoption of the bill judicious at the moment.
(?)What do you expect from the OSCE MG Field Assessment Mission?
(!)The mission will be in Yerevan on October 6. Then they will leave for Stepanakert. The OSCE Minsk Group Co-chairs have to study the situation on the spot. The rest will be clear when the mission is completed.
(?)There is a rumor that Azerbaijan’s resolution “on the occupied territories” will be discussed in the UN General Assembly on December 13.
(!)This resolution is dead, although Azerbaijan can submit a new one. Resolutions can be submitted and withdrawn, it's the right of each member country. Anyway, Armenia will give an adequate response in any situation.