(?)Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՆԱՏՕ –ի խորհրդում արված Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մահմեդյարովի վերջին հայտարարությունը, այն մասին, որ Հայաստանը արգելակում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը:
(!)Առաջին հերթին, այնքան էլ համոզված չեմ, որ Հյուսիսատլանտյան խորհրդի դեսպանների մակարդակով հանդիպմանը Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության մասնակցությամբ, նա ասել է հատկապես այն, ինչ մեջբերել է ադրբեջանական մամուլը, քանի որ ՆԱՏՕ-ի կանոններով այդ համաժողովըները փակ են և դրանց բովանդակությունը չի հրապարակվում:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանը խախտել է սույն կանոնը, և պարոն Մահմեդյարովը, ակնհայտորեն տպավորված ՀՀ ԱԳ նախարարի ՄԱԿ-ի ելույթով , որոշել է Ադրբեջանի ձախողումները և սադրանքները, վերագրել Հայաստանին: Գործընթացն արգելակելու անհիմն մեղադրանքներով և “ստատուս քվոն” պահպանելու ցանկությամբ ոչինչ չի լուծվի: Ադրբեջանը պարտավոր է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին հավատարիմ մնալու. ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք, ուժի կիրառման սպառնալիքի կամ դրա կիրառումից ձեռնպահ մնալը և տարածքային ամբողջականության սկզբունքը: Բաքուն, ըստ էության մերժում է ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, բայց ոչ թե Բաքուն, այլ ԼՂՀ –ի ժողովուրդն է որոշում, թե ինչպես ապրի: Հաջորդ գալիս է ուժի կիրառման սպառնալիքի կամ դրա կիրառումից ձեռնպահ մնալը:. Ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանը պարզ չէ թե ում է սպառնում, ավելին, ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի զինուժերի սահմանագծին սադրանքների է դիմում:
Երեք միջազգային իրավունքի սկզբունքներից միայն մեկը` տարածքային ամբողջականության սկզբունքն են, իբրև թե ընդունում, այն էլ աղճատված: Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանն կանոնադրությանը համաձայն, տարածքային ամբողջականության սկզբունքը չի կարող հակադրվել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին:. Հավասարություն և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի նպատակներից մեկը, որը արձանագրված է կազմակերպության կանոնադրության առաջին գլխում: Կանոնադրության երկրորդ գլխում նշված են այն սկզբունքները, որոնք ուղղված են կազմակերպության նպատակների իրագործմանը, այդ թվում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը:
Իսկ Միջազգային դատարանի որոշումը Կոսովոյի վերաբերյալ չէր կարող այլ կերպ լինել, քանի որ դատարանը առաջնորդվում է Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կանոնադրությամբ:
(?) Ձեր կարծիքով, ի ՞ նչ պետք է ձեռնարկի Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու համար
(!)Եթե Ադրբեջանն իրոք ցանկանում է լուծել խնդիրը, ապա պարտավոր է ընդունել իր պատասխանատվությունը ինքնորոշված ԼՂՀ-ի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքների համար, իրենց կողմից Լեռնային Ղարաբաղի գրավված տարածքները վերադարձնելու պատրաստակամություն հայտնի և սկսի անմիջական բանակցություններ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ, որպես լիիրավ և լիարժեք մասնակցի: Բաքուն, իրենց սեփական շահերից ելնելով, պետք է դադարեցնի “զենք չխկացնել ”, ինչն ոչ ոքի չի վախեցնում, և հրաժարվի խելագառ մտքեր բարձրաձայնելուց, որ, իբր, հայկական պետությունը հիմնված է «հին ադրբեջանական հողերի» վրա: Իրենց հայտարարությունների տրամաբանությանը համաձայն, ստացվում է, որ ադրբեջանցիները եղել են և ապրել են հայկական տարածքների վրա հազարավոր տարիներ: Բայց ինչպես բացատրել իրենց կարգախոսը` «Մեկ ազգ – երկու պետություն», հատկապես, երբ Թուրքիան ընդունում է, որ թուրքերը այդ տարածքներ համեմատաբար վերջերս են եկել:
Այսպիսով, թող դեռ պարզեն թե քանի պետություն և ազգ կա այնտեղ: Իսկ տարածաշրջանում բնիկ ժողովուրդների մշակութային ու պատմական ժառանգության ոչնչացումը, փաստարկներ չի ավելացնում անցյալ դարի սկզբին արհեստականորեն ստեղծված Ադրբեջանին ուրիշին պատկանող տարածքները պահանջելու համար:
(?)Բաքվի լրատվամիջոցները այսօր հաղորդեցին հայ գերի ` Մանվել Սարիբեկյանի «ինքնասպանության » մասին:
(!)Սա ևս մեկ նողկալի արարք է, երբ առևանգել են հովվին և փորձում են որպես դիվերսանտ ներկայացնել: Երբ դա չի հաջողվում, նրան պարզապես սպանում են: Սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի վայրագ խախտում է: Մանվել Սարիբեկյանի գերության օրվանից ի վեր, Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվել են Կարմիր խաչի կոմիտեն ընդունելու: Այս փաստը արդեն ասում է, թե ինչպես են վերաբերվել Մանվել Սարիբեկյանին գերության մեջ , չեմ կարծում եմ, որ ավելի լավ , քան նացիստական ճամբարներում:
Հարևան հանրապետության իշխանությունները չեն գնահատում մարդու կյանքը,այդ թվում և սեփական քաղաքացիների:
Միջնորդների և ՄԱԿ-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և դիպուկահարների դուրս բերման հայցերին, Ադրբեջանը հրաժարվում է ընդառաջել: Նրան ավելի հարմար է անվստահության և ատելության մթնոլորտ պահպանել ժողովուրդների միջև, նույնիսկ սեփական քաղաքացիների կյանքի գնով:
(?) Այսօր Հայաստանի խորհրդարանում քննարկվում էր “ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչման” օրինագիծը: Ի՞ նչ եք կարծում, այս օրենքն անհրաժեշտ է:
(!) Լեռնային Ղարաբաղը կայացած պետություն է, չնայած Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների և ագրեսիայի քաղաքականության պայմաններին:
Հայաստանի Հանրապետությունը կառուցում է իր հարաբերությունները Լեռնային Ղարաբաղի հետ որպես հավասարազոր գործընկերոջ: Оրակարգում ԼՂՀ –ի ճանաչման հարցն է: Բայց այս փուլում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը աննպատակահարմար համարում օրինագծի ընդունումը:.
(?)Սկսվել է ԵԱՀԿ ՄԽ գնահատման առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների շուրջ: Ի՞նչ կարող ենք ակնկալել համանախագահների գնահատականներից:
(!)Իրականում, մեզ քիչ է մնացել է սպասելու . հոկտեմբերի 6-ին նրանք ժամանում են Երևան, 7-ին կմեկնեն Ստեփանակերտ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կազմը փոխվել է և նրանց հարկավոր է տեղում ծանոթանալ իրավիճակին: Մնացածի մասին կարելի է խոսել առաքելության ավարտից հետո:
(?) Դրանից հետո, երբ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովից հետ կանչեց իր բանաձևը “Ադրբեջանի գրավված տարածքների մասին”, տեղեկություն հայտնվեց, որ դեկտեմբերի 13-ին բանաձևը կրկին կքննարկվի:
(!)Առաջինը, բանաձևի նախագիծը արդեն մեռած է, բայց Գլխավոր վեհաժողովի օրակարգում օրակարգային կետ կա, որով Ադրբեջանը կարող է մի նոր բանաձև առաջ քաշել: Ընդհանրապես, բանաձևերը հնարավոր է հետ կանչել, կրկին քննարկել ` դա ցանկացած երկրի իրավունքն է: Ինչպես նախորդ դեպքում, Հայաստանը կարող է ցանկացած իրավիճակի զարգացմանը համարժեք պատասխան տալ:

(?)Как вы прокомментируете последнее заявление главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедьярова на Совете НАТО о том, что Армения тормозит переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта?
(!) Во-первых не очень уверен, что на заседании Северо-атлантического совета на уровне послов с участием мининдел Азербайджана, он говорил именно то, что цитировала азербайджанская пресса, поскольку по правилам НАТО эти заседания закрытые и их содержание не публикуется. Выходит, что Азербайджан нарушил это правило, и господин Мамедьяров, явно под впечатлением выступления главы МИД Армении в ООН, решил провалы, провокации и ляпы Азербайджана приписать Армении. Голословными обвинениями в торпедировании процесса и желании сохранить статус –кво ничего не решить. Азербайджан обязан придерживаться принципов международного права: права народов на самоопределение, неприменения силы или угрозы ее применения, и принципа территориальной целостности. Баку по сути дела отрицает право на самоопределение, но не Баку, а народ НКР решает, как ему жить. Далее идет принцип неприменения силы или угрозы применения силы. Как мы видим, Азербайджан угрожает непонятно кому, более того идет на провокации на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана.
Только один из трех принципов международного права – принцип территориальной целостности, они якобы принимают, но на самом деле в извращенной форме. Согласно Уставу ООН, принцип территориальной целостности не может быть противопоставлен праву народов на самоопределение. Равноправие и право народов на самоопределение является одной из целей ООН, что и записано в первой главе Устава организации. Вторая же глава Устава указывает принципы, направленные на достижение целей организации, в том числе принцип территориальной целостности. И заключение Международного суда по Косово не могло быть иным, поскольку Суд руководствуется Уставом ООН.
(?) Что же, по Вашему, должен сделать Азербайджан для решения нагорно-карабахской проблемы?
(!)Если Азербайджан действительно желает решения вопроса, то он должен признать свою ответственность за последствия развязанной им агрессии против самоопределившейся НКР, выразить готовность вернуть оккупированные им территории НКР, начать прямые переговоры с властями НКР как полноценным и полноправным участником переговорного процесса. Баку, в своих же интересах, должен перестать бряцать оружием, которое никого не пугает, и отказаться от озвучивания сумасбродных идей, что якобы, армянское государство основано на «исконно азербайджанских землях». По логике их заявлений, азербайджанцы были и жили на армянских территориях тысячи лет. Но как тогда объяснить их лозунг «Один народ – два государства», тем более, что Турция признает, что турки прибыли на эти земли относительно недавно. Вот и пусть разбираются, сколько там государств и сколько там народов. А уничтожение культурно-исторического наследия коренных народов региона, не прибавляет аргументов искусственно созданному в начале прошлого века Азербайджану для притязаний на чужие территории.
(?)Сегодня бакинские СМИ сообщили о “самоубийстве” армянского пленного Манвела Сарибекяна.
(!)Это очередной отвратительный акт, когда похищают пастуха, пытаются выдать его за диверсанта, и когда это никак не получается, его попросту убивают. Это вопиющее нарушение международного гуманитарного права. Со дня пленения Манвела Сарибекяна азербайджанские власти отказывали в допуске к нему Комитету Красного Креста, и этот факт уже говорит о том, как с ним обращались в азербайджанских застенках, думаю не лучше, чем в нацистских концлагерях.
Властям соседней республики не дорога жизнь человека, в том числе и собственных граждан. На призыв посредников и ООН укрепить режим прекращения огня и отвести снайперов, Азербайджан отвечает отказом. Ему выгодно поддерживать атмосферу недоверия и ненависти между народами, даже ценой жизни собственных граждан.
(?)Сегодня в парламенте Армении обсуждался законопроект «О признании Арменией независимости НКР»? Как Вы считаете, этот закон нужен?
(!) НКР – состоявшееся государство, причем при условиях противостояния политике этнических чисток и агрессии Азербайджана. Республика Армения строит свои отношения с НКР как с равноправным партнером. Вопрос признания НКР стоит на повестке дня. Но на данном этапе правительство Армении считает принятие законопроекта нецелесообразным.
(?) Началась оценочная миссия МГ ОБСЕ на территориях вокруг НКР. Чего мы можем ждать от оценок сопредседателей?
(!)На самом деле нам мало осталось ждать: 6 октября они приедут в Ереван, 7-го поедут в Степанакерт. В составе МГ ОБСЕ сменились сопредседатели и им необходимо ознакомиться с обстановкой на месте. Об остальном можно поговорить после окончания миссии.
(?)После того, как Азербайджан отозвал свою резолюцию «Об оккупированных территориях Азербайджана» из ГА ООН, появилась информация о том, что 13 декабря резолюция вновь будет обсуждаться.
(!) Во первых, проект этой резолюции уже мертв, однако в повестке Генассамблеи остался пункт повестки дня, под которым Азербайджан может выдвинуть новую резолюцию. Вообще резолюции можно отзывать, можно снова обсуждать – это право любой страны. Как и в предыдущем случае, Армения имеет адекватный ответ на любое развитие ситуации.