Բելառուսը բազմիցս է ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Բելառուսի դեսպան Ստեփան Սուխարենկոն: Նա նշել է, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: «Եվ իհարկե պահպանելով բոլոր կողմերի շահերը»,-ասել է Սուխարենկոն: Նա նշել է, որ իր երկիրն այսօր որևէ կողմի չի սատարում այդ հարցում:
Անդրադառնալով Մինսկի խմբի գործունեության արդյունավետությանը՝ Սուխարենկոն ասել է, որ Բելառուսն այսօր այլընտրանք չի տեսնում ԵԱՀԿ ՄԽ-ին: «Մենք գտնում ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում»,-ասել է ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը:
Ընդ որում, մեկնաբանելով այն, թե ինչու Մինսկը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև չի ընդունում, Սուխարենկոն ասել է, որ այդ հարցը դեռևս ուսումնասիրված չէ:

Беларусь неоднократно заявляла на самом высоком уровне, что карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил посол Белоруссии в Армении Степан Сухаренко. При этом он заметил, что конфликт должен быть урегулирован на принципах территориальной целостности и права наций на самоопределение. “Ну и естественно с соблюдением интересов всех сторон в данной ситуации”, – сказал Степан Сухаренко. При этом дипломат отметил, что его страна на сегодняшний день не занимает какую-либо конкретную сторону в этом вопросе.
Касаясь эффективности деятельности Минской группы ОБСЕ, Сухаренко сказал, что Беларусь на сегодняшний день не видит альтернативы МГ ОБСЕ. “Мы считаем, карабахский конфликт должен быть урегулирован в рамках МГ ОБСЕ”, – отметил посол Белоруссии в РА.
При этом комментируя то, почему Минск не принимает резолюцию осуждающую Геноцид армян, Степан Сухаренко сказал, что данный вопрос пока не изучен.