Հանցավորության և բռնության ցածր մակարդակը Հայաստանի երիտասարդության շրջանում բացատրվում է մի շարք գործոններով: Ինչպես «Բռնությունը երիտասարդության շրջանում. Ինչպե՞ս կանխել հանցագործությունը» թեմայով Մոսկվա-Երևան հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, ՀՀ նախագահին կից պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հանձնաժողովի անդամ Հրանտ Ավանեսյանը, նահապետական դաստիարակությունն ու կրթության բարձր հեղինակությունը Հայաստանում թույլ տվեցին գրանցել հանրապետությունում հանցավորության ցածր մակարդակ երիտասարդության շրջանում: Դա բացատրվում է նաև նրանով, որ Հայաստանում իրականացվում են մի շարք երիտասարդական ծրագրեր:
Ըստ Արտակարգ իրավիճակներում իրավական և հոգեբանական օգնության կենտրոնի ղեկավար Միխայիլ Վինոգրադովի, Հայաստանը, պահպանելով իր ինքնությունն ու մտածելակերպը, ինչպես նաև շարունակելով պետական վերահսկողությունը երիտասարդության հանդեպ, թույլ տվեց մահացության ցածր տոկոս գրանցել երիտասարդության շրջանում:
Ըստ ԱՀԿ Եվրոպական տարածաշրջանային բյուրոյի «Դեռահասների ու երիտասարդության շրջանում սառը զենքի հետ կապված հանցավորության ու բռնության կանխարգելման մասին» զեկույցի, Ռուսաստանում գրանցվել է բռնության հետևանքով մահացության ամենաբարձր մակարդակը 53 երկրների 10-29 տարեկան երիտասարդների տարիքային խմբում: 100 հազար երիտասարդ ռուսաստանցիների թվում գրանցվում է 15,85 մահ: Մահացության նվազագույն մակարդակը գրանցվել է Գերմանիայում (0,47) և Հայաստանում (0,5 տոկոս):

Низкий процент насилия и преступности среди армянской молодежи объясняется рядом факторов, было отмечено в ходе видеомоста Москва-Ереван на тему "Насилие в молодежной среде. Как предотвратить преступление?" Как заявил заведующий кафедрой общей психологии ЕГУ, член Комиссии при президенте Армении по досрочному освобождению заключенных Грант Аванесян, по сравнению с Россией, где, согласно статистике, высокий процент смертности молодежи от насильственных причин, Армения – мононациональное государство. “Кроме того, соотношение между мужской и женской преступностью составляет 0,5 %. Низкий процент женской преступности в Армении объясняется этнопсихологическими особенностями и патриархальным воспитанием”, – сказал специалист.
По словам Гранта Аванесяна, для эффективной борьбы с преступностью среди молодежи надо задуматься о престижности образования. По оценкам специалиста, в то время как в России падает престижность образования, в Армении этот фактор играет существенную роль для молодежи.
Низкий процент преступности среди армянской молодежи Грант Аванесян обосновал также реализацией в Армении ряда молодежных программ на государственном уровне.
По мнению руководителя Центра правовой и психологической помощи в экстремальных ситуациях Михаила Виноградова, Армения, сохранив свою самобытность и менталитет, а также продолжая осуществлять государственный контроль над молодежью, смогла зарегистрировать низкий процент смертности, в то время как в России отсутствует государственная политика по отношению к молодежи.
Согласно докладу Европейского регионального бюро ВОЗ "О предупреждении насилия и преступности, связанной с холодным оружием, среди подростков и молодежи", в России среди 53 стран зафиксирован самый высокий уровень смертности от насильственных причин в возрастной группе 10-29 лет. На 100 тысяч молодых россиян приходится 15,85 смертей. Наименьший уровень смертности в Германии (0,47) и Армении (0,5).