«Հայաստանն այն երկիրը չէ, որտեղ կարելի է դելֆինարիա կառուցել: Այստեղ ոչ ծովի ջուր կա, ոչ համապատասխան կեր, ոչ կլիմայական պայմաններ դելֆիններին պահելու համար»,- ասել է «Թռչունների սիրահարների հայկական կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Սիլվա Ադամյանը: Նրա խոսքերով, ողջ աշխարհում փորձում են կրճատել ակվարիումների և կենդանաբանական այգիների քանակը, տանել դրանք քաղաքից դուրս, որպեսզի կենդանիներն իրենց ավելի լավ զգան, իսկ Հայաստանում հակառակն է: «Ողջ աշխարհը շարժվում է առաջ, իսկ մենք փորձում ենք շահագործել կենդանիներին, որոնց համար անսովոր են Հայաստանի կլիմայական պայմանները»,- ասել է նա:
Սիլվա Ադամյանի խոսքերով, դելֆինարիայի բացումը սխալի կրկնություն է, քանի որ մայրաքաղաքի կենդանաբանական այգում կենդանիները շատ վատ պայմաններում են ապրում: «Դելֆինները սնվում են թարմ ձկով, իսկ մեզ մոտ դրա հնարավորությունը չկա, և այն ներկրելու են սառեցված վիճակով: Դա նշանակում է, որ կերը չի համապատասխանելու այն պայմաններին, որոնք ընդունված են ողջ աշխարհում»,- կարծում է փորձագետը:
Իր հերթին, Քնարիկ Հովհաննիսյանն ասել է, որ խնդիրներից մեկը նաև այն է, որ զվարճանքի օբյեկտը կառուցվում է պանթեոնի դիմաց, որը քաղաքացիների համար սուրբ վայր է: Մյուս խնդիրն այն է, որ Հայաստան բերելու են դելֆիններ քաղցրահամ ջրերից, և ակվարիումի համար օգտագործվելու է խմելու ջուր, որն առանց այդ էլ անբավարար է Հայաստանում:

«Армения не та страна, где может существовать дельфинарий. Здесь нет ни морской воды, ни соответствующего корма, ни климатических условий для содержания дельфинов», – сказала председатель общественной организации «Армянский центр любителей птиц» Сильва Адамян. По ее словам, во всем мире пытаются сократить количество аквариумов и зоопарков и вынести их за пределы города, чтобы животные себя лучше чувствовали, а в Армении обратная ситуация: «Весь мир движется вперед, а мы пытаемся эксплуатировать животных, которым непривычны климатические условия Армении».
Сильва Адамян считает, что открытие дельфинария будет повторением ошибки, так как в столичном зоопарке животные содержатся в очень плохих условиях. «Дельфины питаются свежей рыбой, а у нас нет возможности завозить ее, и импортировать ее будут в замороженном виде. Это означает, что корм не будет соответствовать тем условиям, которые приняты во всем мире», – считает эксперт.
В свою очередь эколог Кнарик Оганнисян сказала, что одной из проблем является то, что развлекательный объект строится напротив пантеона, который является святым местом для горожан. Другой проблемой она считает то, что в Армению завезут дельфинов из пресных вод, и для аквариума будет использоваться питьевая вода, которой и без этого недостаточно в Армении.