ԵԱՀԿ ՄԽ դաշտային առաքելությունը դեռևս Լեռնային Ղարաբաղ չի ժամանել: Առաքելության մասնակիցները Երևան կժամանեն, այնուհետև կմեկնեն Ստեփանակերտ: Այդ մասին Հայաստանի խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հարցին, հայտնել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ նախարարի խոսքով, ԵԱՀԿ ՄԽ առաքելությունն արդեն եղել է Ադրբեջանում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ավելացրել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ նորանշանակ համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեն ու Իգոր Պոպովը նախկինում չէին այցելել հակամարտության տարածաշրջան, և այս առաքելությունը նրանց համար հարմար առիթ է տեղում իրադրությանը ծանոթանալու առումով:
Ինչ վերաբերում է փախստականների հարցին, ապա Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը պարբերաբար բարձրացրել է հայ փախստականների խնդիրը միջազգային կազմակերպություններում:
«Ես գտնում եմ, որ դաշտային առաքելությունը միջնորդների համար լավ հնարավորություն կդառնա հայ փախստականների հետ հանդիպելու համար»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Полевая миссия МГ ОБСЕ пока не прибыла в Нагорный Карабах. Участники миссии прибудут сегодня в Ереван, затем отправятся в Степанакерт. Об этом в ходе правительственного часа в парламенте Армении, отвечая на вопрос главы фракции “Наследие” Степана Сафаряна, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
По словам армянского министра, миссия МГ ОБСЕ уже побывала в Азербайджане.
Эдвард Налбандян добавил, что новоназначенные сопредседатели МГ ОБСЕ Роберт Брадтке и Игорь Попов прежде не были в регионе конфликта, и данная миссия станет удобным случаем для них познакомиться с ситуацией на месте.
Что касается вопроса беженцев, то Эдвард Налбандян подчеркнул, что армянская сторона периодически поднимала проблему армянских беженцев в международных организациях.
“Я считаю, что полевая миссия станет хорошой возможностью для посредников встретиться с армянскими беженцами”, – сказал глава МИД РА.
Полевая миссия ОБСЕ осуществит свою деятельность на территориях вокруг Нагорного Карабаха с 4 по 14 октября.