ԵԱՀԿ ՄԽ դաշտային առաքելությունը դեռևս Լեռնային Ղարաբաղ չի ժամանել: Առաքելության մասնակիցները Երևան կժամանեն, այնուհետև կմեկնեն Ստեփանակերտ: Այդ մասին Հայաստանի խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հարցին, հայտնել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ նախարարի խոսքով, ԵԱՀԿ ՄԽ առաքելությունն արդեն եղել է Ադրբեջանում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ավելացրել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ նորանշանակ համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեն ու Իգոր Պոպովը նախկինում չէին այցելել հակամարտության տարածաշրջան, և այս առաքելությունը նրանց համար հարմար առիթ է տեղում իրադրությանը ծանոթանալու առումով:
Ինչ վերաբերում է փախստականների հարցին, ապա Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը պարբերաբար բարձրացրել է հայ փախստականների խնդիրը միջազգային կազմակերպություններում:
«Ես գտնում եմ, որ դաշտային առաքելությունը միջնորդների համար լավ հնարավորություն կդառնա հայ փախստականների հետ հանդիպելու համար»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said that the OSCE Minsk Group’s field mission will arrive in Yerevan today, October 6.
Answering a question of Head of Heritage parliamentary group Stepan Safaryan, Nalbandian said during a governmental hour in the Armenian parliament that the mission participants, who already paid a visit to Azerbaijan, will later leave Yerevan for Stepanakert.
Minister Nalbandian added that OSCE Minsk Group Co-Chairs Robert Bradtke and Igor Popov have not been in the conflict zone earlier.
As for refugees, he stressed that Armenia has continuously raised the problem of Armenian refugees in international organizations.
“In my opinion, the field mission will serve as a good opportunity for the mediators to meet with Armenian refugees,” the Minister said.