6 Հոկտեմբեր 2010 - 15:40 AMT
Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեի հետ վերջին հանդիպմանը քննարկվել են բոլոր այն հարցերը, որոնք մտահոգում են Վրաստանի հայերին: Այդ հարցերը միշտ քննարկվել և քննարկվելու են Երևանի ու Թբիլիսիի միջև: Այդ մասին ԱԺ-ում կառավարության ժամի ընթացքում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ըստ Նալբանդյանի, Վաշաձեի քննարկվել են Վրաստանում հայկական եկեղեցու իրավական կարգավիճակին, հայոց լեզվին ու հայկական դպրոցներին վերաբերող հարցեր: «Եղան նաև լուծում ստացած հարցեր: Վրաստանի ԱԳ նախարարը խոստացավ հաշված ժամերում լուծել Վերին Լարսի հարցը»,-ասել է Նալբանդյանը: Նա հավելեց նաև, որ հնարավոր եղավ բացել Վերին Լարսը, որը վերջերս երկու անգամ փակվել էր:
Անդրադառնալով Վաշաձեի այն հայտարարությանը, թե Վրաստանի քարտեզի վրա չկա Ջավախքի տարածաշրջան՝ Նալբանդյանն ասել է, թե ՀՀ ԱԳ նախարարին հարիր չէ նման խոսակցության մասնակցել:

At October 6 parliamentary session, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian spoke about the results of recent meeting with his Georgian counterpart Grigol Vashadze.
“Issues on legal status of Armenian Church in Georgia, Armenian language and schools were discussed. The problem with Upper Lars checkpoint, closed for technical reasons, was resolved within hours, as promised by Georgian Foreign Minister,” Nalbandian pointed out.
Dwelling on Vashadze’s statement that there’s no such region as Javakhk on Georgia’s map, Nalbandian noted that such conversations do not behove the Foreign Minister of Armenia.